Verimli Ders Çalışmada Pomodoro Tekniği 

Pomodoro Tekniği, 1980’lerin sonunda Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir zaman yönetimi yöntemidir. Teknikte, iş geleneksel olarak 25 dakika uzunluğunda, kısa molalarla ayrılır. Bunun içinse zamanlayıcı kullanılır. Her aralık, Cirillo’nun üniversite öğrencisiyken kullandığı domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısından sonra, İtalyanca ‘domates’ kelimesinden bir Pomodoro olarak ifade edilir.

Pomodoro tekniği uygulaması oldukça basit olan ve düzenli bir şekilde uygulandığında kesin sonuçlar veren bir uygulamadır. Hem mental hem de fiziksel sağlığınızı ciddi ölçüde etkileyen stres faktörü, Pomodoro tekniği ile büyük oranda azaltılabilmektedir.

Kişisel motivasyonu ve özgüveni artıran bu teknik, zamanı verimli kullanma ve yoğun bir günü planlı bir şekilde yönetebilmeyi sağlamaktadır. Yapılacaklar listenizi oluşturduktan sonra çeşitli zamanlayıcılar kullanarak Pomodoro tekniğini uygulamaya başlayabilirsiniz. 

Verimlilik ve üretkenlik konusunda büyük bir icat olan Pomodoro, zamanı iyi yönetemeyen kişilerin iş hayatlarında başarılı olabilmelerini amaçlamaktadır. Zamanı etkin kullanmak adına birçok teknik ve uygulama bulunsa da Pomodoro tekniği bu teknikler arasında en basiti ve uygulaması en kolay olanıdır.

Zaman kontrolü, planlamanın doğru şekilde yapılması ve motivasyon artırma konularında çeşitli faydalar sağlayan bu teknik ile daha başarılı ve üretken işler ortaya çıkarabilirsiniz

Pomodoro tekniği uygulanırken 25 ve 5 sayıları oldukça önemlidir. Bu tekniğin içeriğinde; 25 dakikalık iş yapma süreci ve 5 dakikalık mola sürecinden oluşan bir periyot bulunmaktadır. 25 dakika boyunca yalnızca yapmanız gereken işe odaklanmanız ve sonrasında 5 dakikalık kısa bir mola vermeniz beklenmektedir.  

Bu periyodu 4 kez uyguladığınızda ise 30 dakikalık büyük bir mola vermeniz gerekmektedir. Gün içerisinde 6 ila 12 adet Pomodoro tekniği uygulamak gün içerisinde yapmanız gereken işler için oldukça ideal sayılmaktadır. Bu süreleri etkin kullanmak ve Pomodoro tekniğini tam anlamıyla uygulamak; insan beyninin yapmış olduğu işe ve tek bir konuya odaklanmasında büyük bir yardımcıdır.

Bu tekniği uygularken dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. 25 dakikalık çalışma sürecinde çalışmanızı engelleyecek hiçbir işle ilgilenmemeniz gerekmektedir. Telefonunuza gelen bir mesajı yanıtlamak ya da bir aramayı cevaplamak Pomodoro tekniğinin olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir. Bu nedenle, cevapsız bıraktığınız mesajlara ve aramalara 5 dakikalık mola zamanında ya da 4 Pomodoro sonrası vermiş olduğunuz yarım saatlik molalarda dönmeniz gerekmektedir. 

Ayrıca, mola zamanlarında da sizi işinizden alıkoyacak ciddi durumlardan uzak durmanız gerekmektedir. Kendinizi rahatlatacak şeyler yapabilir ve 5 dakikalığına işinizi unutabilirsiniz. Dilerseniz kendinizi değerlendirmek için çeşitli notlar tutabilir ve o hafta uygulamış olduğunuz tekniğin ne kadar verimli olduğunu raporlayabilirsiniz. Dilerseniz de bu işlemi yapan mobil uygulamalardan raporlama hizmetlerini ücretsiz bir şekilde elde edebilirsiniz.

Kısaca Pomodoro tekniğini uygulamanın yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Bir yapılacaklar listesi yapmak ve bir alarm saatine sahip olmak.

Saati 25 dakikaya ayarlamak ve alarm çalana kadar tek bir göreve odaklanmak.

Seans bittiğinde, bir Pomodoro’yu işaretlemek ve tamamlanan görevi kaydetmek.

5 dakikalık bir ara vermek.

Dört Pomodoro’dan sonra 30 dakikalık uzun bir ara vermek.

Arslan ÖZDEMİR