UNICEF: Yemen’de 2015’den bu yana 10 bin çocuk öldü ya da sakat kaldı

Yemen’de devam eden iç savaşta 2015’den buyana 10 bin çocuk öldü ya da sakat kaldı.

Yemen’de devam eden iç savaşta 2015’ten bu yana 10 bin çocuk öldü ya da sakat kaldı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) sözcüsü James Elder, bugün Cenevre’de yaptığı açıklamada, 10 bin çocuğun ölmesi ya da sakat kalmasının “her gün 4 çocuğa denk olduğunu” söyledi. Elder, “elbette bunlar BM’nin tespit edebildiği rakamlar. Birçok çocuğun ölmesi ya da yaralanması, aileleri dışında kimse tarafından bilinmiyor” dedi.

Elder, Yemen’de her 5 çocuktan 4’ünün yani 11 milyondan fazla çocuğun insani yardıma ihtiyacı olduğunu, 400 bin çocuğun ağır yetersiz beslenme durumunda olduğunu, 8,5 milyon kadın ve çocuğun güvenli su, temizlik ve hijyen koşullarına sahip olmadığını belirtti.

Savaş sona ermeden UNICEF’in mevcut yardım düzeyi ile bütün çocuklara ulaşmasının imkansız olduğunu belirten sözcü, “daha fazla uluslararası yardım olmazsa, bu krizde hiçbir sorumluluğu olmayan daha fazla çocuk ölecek” dedi.

İran destekli Husilerin başkent Sana’yı ele geçirdiği 2014’te Yemen’de iç savaş başladı ve ardından Suudi Arabistan liderliğindeki güçler Husilere karşı ülkeye müdahale etti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, bu ay başında yaptığı açıklamada, Yemen’deki durumu “dünyanın en kötü insani krizi” olarak nitelendirmişti.