Türkiye, Avrupa’da doktora en sık giden ülkelerden biri

2021 yılı verilerine göre Türk vatandaşları senede ortalama 8 defa doktora gidiyor. Bu sayı, Türkiye’yi Avrupa’da doktorlara en sık giden ülkelerden biri yapıyor.

Türkiye’de doktor sayısı açısından Türkiye yine üst sıralarda yer almasına rağmen nüfus dikkate alındığında durum tam tersi. Kişi başına düşen doktor sayısı açısından Türkiye Avrupa’da son sırada yer alıyor.

Muayene sayısındaki farkın sebebi

Muayene sayısındaki farkın çeşitli sebepleri olabilir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporuna göre, bu farkların başında bazı ülkelerde hemşire ve diğer sağlık görevlilerinin önemli rol üstlenmesi geliyor. İsveç ve Finlandiya buna örnek. Bu durum doktora ihtiyaç oranını düşürüyor.

Doktorların baktıkları hasta başına ücret aldıkları ülkelerde ise bu sayı daha yüksek. Buna örnek Slovakya ve Çekya.

Türkiye’den yurt dışına giden doktor sayısı giderek artıyor

Türkiye’de doktorlar başta olmak üzere sağlık görevlileri sık sık şiddet mağduru oluyor. Türkiye’den yurt dışına giden doktor sayısı da son yıllarda giderek artıyor. Türk doktorların ilk tercihi Almanya oluyor.

Türkiye, doktora gitme sıklığı açısından Avrupa’da üst sıralarda yer alıyor. Ancak kişi başına düşen doktor sayısı açısından Avrupa’da son sırada yer alıyor. Bu durum, Türkiye’de doktorlara duyulan ihtiyacın yüksek olduğunu gösteriyor.

NHY/ Euronews

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku