Tunceli Belediyesi’nden işçilerine yüzde 20 zam!

halktv.com.tr de Ferit Demir’in haberine göre Türkiye’de gelirleri en az olan belediyelerin başında gelen Komünist Partili Dersim Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel -İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi  sonuçlandı.

Tunceli Belediyesi Mart ayı itibari ile işçilere net 20  zam ve bazı sosyal yardımlarda bulunacak. Yapılan anlaşmada kadın işçilere pozitif ayrımcılık da uygulanacak.

Tunceli Belediyesi ile DİSK Genel İŞ Sendikası arasında varılan anlaşma sonrası imzalanan toplu iş sözleşmesiyle çalışanların ücretlerine mart ayı itibari ile  yüzde 20 zam yapılarak sosyal haklarında da önemli iyileştirmeler sağlanacak. İmzalanan sözleşmede belediye, kadın çalışanlarına yönelik pozitif ayrımcılık yaparak her ayın belli bir günü regl, menopoz ve 8 Mart izni, LGBT’li bireylere  de Onur yürüyüşü haftasında bir gün izin verilecek.  

 

Genel İş Sendikası ile belediye arasında düzenlenen  imza töreninde konuşan Tunceli Belediye Başkanı TKP’li Fatih Mehmet Maçoğlu yaptığı açıklamada  belediyenin ekonomik sıkıntılarına rağmen çalışanlara yüzde 20 zam verdiklerini belirterek şunları dedi; “Aslında biz zammı vermeden önce belediye  imkanlarını inceleyip araştırıyoruz ne yapabiliriz ne ederiz diye. Mali durumumuza bakarız. Gelirlerimizi giderlerimizi mali durumumuzu  bütün ayrıntıları ile inceliyoruz. Bu durum bizi sıkıntıya  koyabilir ama biz işçiyi çalıştırırken mutlu etmek durumundayız. İşçi aldığı maaş ile  memnun olamaz ise hizmet etmekte zorlanır. İşçi evine gittiği zaman rahat olmalı kirasını öderken zorlanmamalı. Bu nedenle bizler her zaman işçinin haklarını göz önüne alarak bu kararı veriyoruz. Bugün işçiye verdiğimiz yüzde 20 zam Türkiye standartlarına göre bize göre iyi bir oran. Zaten büyük ekonomik sıkıntılara rağmen bu zammı ancak verebiliyoruz.”

Kadın çalışanlara pozitif ayrımcılık uygulanacak

Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu sendika ile yapılan görüşmelerde vardıkları anlaşmada kadın çalışanlara  bir takım pozitif ayrımlar yapacaklarını belirterek açıklamasını  şöyle sürdürdü; Biz sendika ile yaptığımız görüşmeler sonucunda kadın çalışanlarımıza ve LGBT’li bireylere yönelik bir takım pozitif  ayrımcılık kararları aldık. Kadınlarımızın emeğini asla arka planda tutmak  bizim bakış açımıza uymaz. Gerçekten birbirimizi anladık, bir önceki dönem yüzde 13 verdik bu dönemde yüzde 20 verdik. Gönül isterdi bütçelerimiz daha iyi olsun ve işçimize hak ettiğini çok daha fazlasını verelim.”

“Biz sosyalistler işçi sınıfının iktidarını savunuruz”

Maçoğlu açıklamasında işçiye zam verirken ekonomik olarak sıkıntılar yaşayacaklarını ancak sendikaların açlık sınırı açıklamalarını da baz aldıklarını belirterek konuşmasını şöyle tamamladı; “Belediyemizin gelirleri ortada ekonomik olarak sıkıntılar yaşıyoruz, bu zammı verirken ekonomik olarak sıktı çekeceğimizi biliyorduk. Ama işçi çalışırken mutlu olmalı ve daha verimli olması için işçimizin emekçimizin harcadığı emeğin karşılığını almalı ki işini de rahatlıkla yapsın. Biz işçimize emekçimize zam verirken STK’ların ve sendikaların açıkladığı açlık sınırı rakamlarını önemsiyor ve bu rakamı mümkün oldukça baz alıyoruz. Bu yüzde 20 zam oranı ve verdiğimiz sosyal yardım zamları işçimizi bir nebze rahatlatacak. Belediyemizin ekonomik olarak durumu düzeldikçe her yıl zam oranını da arttıracağız. Biz sosyalistler işçi sınıfının iktidarını savunuyoruz bu nedenle her zaman emekçi işçilerimizin yanında olmak durumundayız.

“Bu ekonomik şartlarda bu anlaşma iyi bir sonuç”

Sendika ile belediye arasında varılan anlaşmada düzenlenen imza töreninde bir konuşma yapan  DİSK Genel İş Tunceli Şube temsilcisi Şükran Yılmaz Koç ise yaptığı açıklamada belediye ile imzalanan toplu sözleşmede kadınlara yönelik maddelerin olmasının mutluluk verici bir durum olduğunu belirterek şunları belirtti; “ Belediyemiz ile bir anlaşmaya vardık. Bu yıl işçilerimiz yüzde 20 zam alacak. Bilindiği gibi belediyemiz daha önce kayyum tarafından yönetiliyordu. Ekonomik olarak büyük zorluklar yaşıyor şu an. Bugünkü şartlara ve ekonomik duruma bakarsak iyi bir zam oranı aldık. Tavan ile taban arasında büyük bir fark oluşsa da bu oran  günümüz şartlarında  iyi sayılır. Kadın emekçilerimize bir dizi pozitif ayrım uygulanacak. Kadınlara kendisinin belirleyici bir günde regl izni bir gün de menopoz izni verilecek. Kadınlara kendisinin belirleyici bir günde regl izni bir gün menopoz izni, 25 Kasım ve 8 Mart’ta idari izin, Onur haftasında da LGBT kimliğini sağlayan kişiler idari izinli sayılacaklar. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir günlük idari izinli olacak kadın arkadaşlarımız. Yine 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde 1 günlük ücretli izinli sayılacak kadın çalışanlarımız. Ayrıca bütün işçilerimize kira ve farklı sosyal yardımlar da yapılacak. Sonuç olarak işçimizin emekçimizin lehine bir anlaşma oldu bugünkü şartları göz önüne alırsak.”

Yapılan açıklamalardan sonra Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu ile DİSK Genel İş Sendikası Tunceli Şubesi Başkanı Şükran Yılmaz arasında  anlaşma protokolü imzalandı.