‘TRT cemaatlere teslim edildi’

TRT’de yaşanan tarikat ve cemaat yapılanmalarına tepki gösteren HABER-SEN Genel Başkanı Mesut Balcan, “Bu kurumu cemaatlere teslim etmeyeceğiz” dedi.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN), Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’ndaki (TRT) cemaatçi yapılanmaya ilişkin sendikanın genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. “TRT’yi cemaatlere ve tarikatlara teslim etmeyeceğiz!” pankartının yer aldığı toplantıda, basın metnini HABER-SEN Genel Başkanı Mesut Balcan okudu.

‘TRT’DE CEMAAT SAVAŞLARI YAŞANIYOR’

TRT’nin, iktidarın kanalı haline geldiğini ve liyakatsiz atamaların devam ettiğini söyleyen Balcan, kurumun tüm yöneticilerinin, daire başkanlarının ve kanal koordinatörlerinin kurum dışından atandığına dikkati çekti. Balcan, kurumda artık “cemaat savaşları” yaşandığını söyleyerek, şunları ekledi: “Bu kurumu Cemaatlere teslim etmeyeceğiz. Kurumda yıllardır cemaatçi yapılanmanın atadığı yöneticilerle mücadeleden sonra, şimdi de tarikatlarda yetişmiş, şiddeti öven kişiler yönetici olarak atanmaya başladı.”

‘CİHATÇILARI ÖVEN ŞAHIS, TRT MÜDÜRLÜĞÜNE ATANDI’

Radyo Dairesi Başkanlığına getirilen Hamit Yaz’ın medyada yer alan haberlerde açıkça terörü öven fotoğraflar ve köşe yazıları paylaştığını belirten Balcan, “Bir süre önce Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden TRT Diyarbakır Müdürlüğü’ne atanan Hamit Yaz’ın, açıkça tarikatları ve şiddeti övdüğü ortadadır. Yaz’ın, Diyarbakır’da görev yaptığı süre içinde sosyal medya hesabı üzerinden de cihatçıları öven ve destekleyen paylaşımlarda bulunmaya devam ettiğini de görmekteyiz. Geçen yıllarda yaptığı sosyal medya paylaşımlarının medyada yer almasıyla, şiddet unsurlarını kullanan tarikatları övdüğü, ulusal değerlere saldırdığını açıkça gördük” diye konuştu.

‘AKP’LİLERLE YAKIN İLİŞKİSİ VAR’

Yaz’ın kendisi hakkında çıkan haberlerden sonra, konuyla ilgili sanal medya paylaşımlarını sildiğini ve köşe yazılarını kaldırdığını söyleyen Balcan, “Yaz’ın AKP’lilerle kurduğu yakın ilişki de dikkati çekiyor. Yaz, özellikle bölge temsilciliği görevini sürdürürken, AKP’li çok sayıda milletvekili, parti yöneticisi ve kayyımlık da yapan valilerle bir araya geldi. Çok sayıda AKP’liyi konuk olarak TRT Kürdi programlarında da ağırladığını görmekteyiz” dedi.

‘KURUM CEMAATLERE TESLİM OLDU’

Yaz’ın görevine ise Anadolu Ajansı (AA) eski Diyarbakır Bölge Müdürü Erdem Gültekin’in getirildiğini ifade eden Balcan, Gültekin’in de cihatçı tarikatlara yakınlığı olduğunu belirtti.

‘TRT’DEN ELİNİZİ ÇEKİN’

Balcan son olarak şunları söyledi: “Kuruma personel alımında güvenlik soruşturmaları yapılırken, emekçiler sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle hiç yoktan terörist ilan edilirken, kurum yönetimlerine laiklikten uzak, cemaatçi kişileri yönetici yapılmaktadır. Halkın TRT’sinde bu kabul edilemez. Ülkenin resmi yayın kanalı, kamu hizmeti yayıncılığı yapmakla görevli TRT’den kirli ellerinizi çekin.”

‘AKP’NİN KADROLAŞMASI SON BULSUN’

KESK Eş Genel Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil ise, TRT’nin halka hizmet etmesi gerekirken ülkedeki ayrımcı, ötekileştirici, halkları, kültürleri yok sayan ve cemaatlere yuva haline getirilen yapısının kabul edilemeyeceğini söyledi. Yeşil, bu durumun esas nedeninin 6 yıldır yaşanan sivil darbenin sonucu olduğunu belirterek, “Olağanüstü hal (OHAL) koşulları, kamuya atamalarda güvenlik soruşturması ve arşiv taramasıyla elemeleri yaparak, AKP’nin kadrolarıyla doldurmaktadır. Kamuoyunda silahlarla, makineli tüfeklerle poz veren kamu emekçilerini ve idarecilerini görüyoruz. Bunlara dair hiçbir soruşturmanın açılmadığını görüyoruz. TRT’de yapılmak istenen şey neye hizmet ediyor?” diye sordu.

Bu ülkede farklı kültürler ve kimlikler yüzyıllardır bir arada yaşama iradesini ortaya koyduğunu söyleyen Yeşil, “Liyakatsiz atamalarla AKP’nin kadrolaşması sürecinin son bulması gerekmektedir. Usulüne uygun şekilde bu alanda yetkin, kamu hizmeti sunacak kişilerin atanmasının önündeki engellemeler kaldırılmalıdır. TRT ve tüm kamu kurumlarında eşit, nitelikli kamusal hizmetin hayata geçmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.