Tayfun Talipoğlu’nun ölümünde krem şüphesi!

Önce Tayfun Talipoğlu’ na Allah’ tan rahmet, ailesine ve sevenlerine de baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

Sayın Talipoğlu’ nun kesin ölüm sebebi elbette yapılacak olan otopsiden sonra belli olacaktır.

Ben Vatan gazetesinin haberinde yer alan ve halk sağlığı bakımından çok önemli olan hususları dikkatinize sunma istiyorum.

BİR: Televizyon kanallarında ya da başka bir medya mekânında ne bir ilacın ne de bitkisel destek veya gıda takviyesi adıyla bilinen ürünlerin reklâmlarının yapılması yanlıştır.

İKİ: Ülkenin tanınmış şahsiyetlerinden biri olan Tayfun Talipoğlu’ nun “krem reklâmına” çıkması çok daha büyük bir yanlıştır.

Reklâm, bir ürünün satışını artırmak için başvurulan her türlü yol demektir, reklâmların insan sağlığını esas alması eşyanın tabiatına aykırıdır.

ÜÇ: Talipoğlu’ nun bir bedel karşılığı reklâm yapmayı kendinin talep etmiş olmasını –doğru ise- ona hiç ama yakıştırmadım.

DÖRT:Zayıflatıcı krem” sözü tamamen ticari bir tabirdir.

Gerçek tıpta “zayıflatma” diye bir kavram yoktur ve olmamalıdır; dolayısıyla da zayıflamayı sağlayan bir ilaç veya bir kremden de bahsedilemez.

Bu iddia ile satılan ürünlerin hiçbirinin bilimsel bir değeri yoktur; alayı satışları reklâmlarla pompalanan ticari ürünlerdir.

BEŞ: Zayıflama bir insanın sağlıklı olacağı anlamına gelmez,  hatta aksine bu yüzden sağlığına zarar verme ihtimali daha yüksektir.

Hastalıklardan sağlıklı beslenerek ve sağlıklı yaşayarak korunulabilir.

ALTI: İnsan anatomi ve fizyolojisine aykırı mide ameliyatlarını da bir tür “zayıflama kremi” gibi görebiliriz.

Kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ederim.

YEDİ: İlaç kapsamına girmeyen ve bu yüzden de serbestçe reklâmı yapılan bu tür ürünler ve gıda takviyeleri sadece reçete ile eczanelerde satılmalıdır.

***

Vatan gazetesinin haberi:

Tayfun Talipoğlu’nun ani ölümü akıllara bir televizyon kanalında yayınlanan zayıflatıcı krem reklamlarını getirdi. Taliopğlu “Krem sayesinde 27 günde 9 kilo verdim” demişti.

Usta gazeteci Tayfun Talipoğlu, dün gece saat 01.00 sularında İzmir’deki evinde geçirdiği kalp krizi sonrasında yaşamını kaybetti. Daha önce de anjiyo olan ve stent takılan Talipoğlu’nun kesin ölüm nedeni otopsi sonrasında belli olacak. Ancak Talipoğlu’nun bir televizyon kanalında yayınlanan zayıflatıcı krem reklamlarına çıkması ve bu kremi kullandığını söyledikten sonra yaşamını yitirmesi akıllara soru işaretleri getirdi.

‘27 günde 9 kilo verdim’

Tayfun Talipoğlu Halk TV’de yayınlanan Canda Sağlık programına katılırken, programda tanıtımı ve satışı yapılan ‘Termal etki’ ismindeki zayıflama kreminden kullandığını duyurmuştu. Yaklaşık bir ay boyunca TV programında tanıtım yapan Talipoğlu, “Krem sayesinde 27 günde 9 kilo verdim. Bu krem çok önemli bölgesel zayıflatıyor. Yüzde ya da herhangi bir yerde sarkma olmuyor. 103 kilodan 94 düştüm. 82 kiloya kadar inmek istiyorum bunun için 12 kilo daha vereceğim” demişti. Kremin internet sitesinde , “Kalp rahatsızlığı geçirmiş olanlar kullanamaz” uyarısı olmasına rağmen Talipoğlu’nun Tv programında kalp rahatsızlığı geçirdiğini belirtmesi dikkat çekti.

Talipoğlu’nun ölümünün ardından firma yetkilileri de bir açıklama yaptı. Firma yetkilileri, “Öncelikle kendisi bu kremi sürekli kullanmıyordu. Reklam unsuru olarak televizyonda o şekilde açıklamıştı. Tayfun Talipoğlu, geçtiğimiz temmuz ayında kremi kullanmış. Bize ulaşıp, “Çocuklar bu ürün işe yarıyor, isterseniz belli bir bedel karşılığında reklamını yapabilirim” dedi. Tayfun Bey’in kalp rahatsızlıkları ve geçirdiği ameliyatı kremi kullandıktan sonraki süreçte gerçekleşti. Zaten son 8 aydır kullanmıyordu” diyerek kendilerini savundular.

Zehir gibi

Kremi kullananların internet üzerinde yaptıkları yorumlarda ise bir kullanıcının, “Ben de yeni başladım, aynı şekilde cayır cayır yakıyor. Sizce normal mi? Ürünün arkasında “Yakıcı, tahriş edici değildir” diyor ve sürerken kurudukça sanırım havaya bir gaz çıkıyor, zehir gibi… Ben çok öksürdüm sonra anladım ki jelden dolayı” şeklindeki yazısı dikkat çekti.