SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yeni ek zam kararı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak 2024 itibarıyla 6 aylık artış oranının yüzde 49,25’e yükseltildiğini duyurdu. Bakan Işıkhan, bu kararla tüm emeklilerin aynı oranda zam almasının sağlandığını belirtti.

Bakan Işıkhan’ın paylaştığı mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 2024’ü Emekliler Yılı ilan etmiştik. Bu kapsamda emeklilerimize yönelik ekonomik, sosyal, kültürel çalışmaları ve müjdeleri bu yıl boyunca tek tek hayata geçireceğiz. Bir güzel haberi de paylaşmak istiyorum; SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarının Ocak 2024 itibarıyla 6 aylık artış oranını yüzde 49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz. Kıymetli emeklilerimize hayırlı olsun.”

Erdoğan, 16 Ocak’taki Kabine Toplantısının ardından emeklilere yüzde 5 oranında zam yapıldığını açıklamıştı. Ancak emekliler yapılan zammı yetersiz bularak eleştirmişti.

En düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi ile SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında ek yüzde 5 artış içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 18 Ocak’ta kabul edilmişti.

Emeklilerin yeni maaşları ne kadar olacak?

Bakan Işıkhan’ın açıkladığı yeni zam oranına göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yeni maaşları şöyle olacak:

– En düşük SSK emekli aylığı: 10 bin lira
– En düşük Bağ-Kur tarım emekli aylığı: 10 bin lira
– En düşük Bağ-Kur esnaf emekli aylığı: 10 bin lira
– En yüksek SSK emekli aylığı: 15 bin lira
– En yüksek Bağ-Kur tarım emekli aylığı: 15 bin lira
– En yüksek Bağ-Kur esnaf emekli aylığı: 15 bin lira

Emeklilerin yeni maaşları, Şubat ayında ödenecek.