Sağ kendini toparladı, seçim sahasında artık, “Kim daha sağcı”


“Bu seçimlerden hiçbir şey beklemiyorum
Jacques Ranciére

Sağ kendi zemini buldu. Şimdi yarış “Kim Daha Sağcı “ kulvarında.  Yarışta  ikinci gelecek adayı belirleyecek.

Önce Emmenuel Macron.

İpi birinci olarak göğüsleyeceğine kesin olarak bakılıyor. Yani 2. tura çıkmayı garantilemiş gözüküyor. Şu 3 ay içerisinde olağanüstü bir şey olmaz ise[2].

Henüz adaylığını açıklamadı .

Seçim yasasına göre 30 Ocak’ta halk tarafından seçilmişlerden alınacak  500  imza  seçim merkezine ibraz edilecek. 4 Mart Parrainage’ın son günü.

8 Mart’ta resmi aday listesi yayınlanacak. 28 Mart’ta da resmi basın -yayında seçim kampanyası başlayacak .

10 Nisanda 1. Turu yapılacak seçimlerin propaganda çalışması da 8 Nisan akşamı sona erecek..

Macron adaylığını  iş başında olan bütün cumhurbaşkanları gibi son günlere saklamakta, doğal olarak.

Ancak harcamaları ve Radyo TV konuşmaları şimdiden belirlenmiş durunda. Seçim yasası gereği 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren CSA[3] adayların konuşmalar hesaba katılıyor. Ancak adaylığını henüz açıklamamış olan mevcut cumhurbaşkanı için bu kural her zaman esnetilir. Macron da bu avantajı  kullanmayı sürdürecek.

Macron’u adaylığını açıkladığı güne bırakarak en  sağdan başlayalım.

Eric ZEMMOUR.-Valerı PECRRESE

Zemmour’un ilk yazıda “Çıkışından  ve Finans Kaynağından” bahsetmiştim. Şimdi de propaganda ve propaganda ekibinden bahsedelim.

Zemmour’un EKİBİ:

Zemmour hazırlığını milyarder Vincent Bolloré’nun radyo-TV  ve gazetelerinde yaptı. Bu bakımdan  ilk olarak Bolloré’in şirketleri Zemmour’un propaganda ekibi oldu.

Bolloré tüm kamu oyunu yeteri kadar ısıtma, alıştırma, adapte etme sürecini yürütürken Marion  Maréchal Le Pen  ve ekibi “politik çıkışını” hazırlıyordu.

Marion Maréchal (Le Pen) bilindiği gibi Le Pen Hanedanlığının 2012 de teyze (Marine) kanalı ile millet vekili oldu. Hem de 22 yaşında Fransa’nın en genç milletvekili ünvanı ile 9 Mayıs 2017’de politikadan çekildiğini açıkladı.

Ancak, Marion Maréchal önce  “İdentıtaire-Génératıon identitaire”  hareketine girip çıkarak, sonra  2018 de ISSEP  enstitülü kurarak gözden ırak politik çalışmasını yürüttü.

28 Eylül 2019 da ayrı çizgilerde ilerliyormuş görüntüsünde iki çizgi  Marıon Maréchal ile Zemmour “Sağın Birliği” adı altında birleşti ve tabiri caiz ise Fransa’nın “Yeni Faşizm” hareketinin manifestosunu yayınladı.

Zemmour 30 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladı.

Adaylık açıklaması ortamı 2.Dümya savaşı dönemi Generale Charles de Gaulle’un görüntüsü içerisinde “RECONQUETE” (yeniden Fetih) hareketini kurduğunu bildirerek.

Bunu Jacques Rancıére’in deyimi ile “Cumhuriyetçi Brandasının altında” kendi faşist ideolojisini sunmak için yapıyordu.

Çünkü Faşizm artık (uzun bir süredir) kendi ideolojisi ile savaşa girmiyor. Fransa’da bunu “Cumhuriyetçi” şemsiyesi ile yürütüyor.[4]

Zemmour bu çalışmayı  uzun süredir Marione Maréchal ve ekibi ile yürütüyor.

Başta  RN (Rassemblelent Nationale) in en yaşlı üyelerinden Jeane Yves Le Gallou [5]  eski FNJ[6] G.D.Tingaud’ı  Libertés TV Sahibi P. Millıau… Bütün bu politikacılar Marine Le Pen’den (RN)  E. Zemmour-Maréchal ( RECONQUETE – İdentıtaire ) kampına geçerken  ortak  ifadesi “Le Pen Hanedanlığına son verme” olarak ifade ediliyor.

Marion Maréchal ile birlikte esas propaganda ve örgütlenmeyi yürütenler de bir başka hanedanlık peşinde olan  Lyon Çetesi idi.

Bunlar Auvergne -Rhone-  Alpes’de[7] en etkili gurup. Agnés Marion, Thıbaut Monnıer, Antoıne Mellıes. Üçü de Marion Maréchale’in ekibi ve RN ayrılma. Hep birlikte E.Zemmour un Cumhurbaşkanlığı Seçim Komitesinde.[8]

Bütün bunlar E. Zemmour’un politik organizasyonu ve yürütücülerinin  büyük ölçüde RN den geldiğini gösteriyor.

Ancak finansmanındaki yenilik büyük ölçüde bir milyarder gurubuna dayanıyor olması, ideolojik çıkışın da yenilikle tamamlanıyor. Cumhuriyetçilik. Fransa’nın geleneksel  SAG-SÖMÜRGEÇİ CUMHURİYETCİLİĞİ.

Ranciére’e hak vererek çıkışında hedefine Les Republicaines (LR)i koyduğunu . C. De Gaulle  görüntüsü ile bir bütün olarak SAĞ’a hitap ettiğini görüyoruz.

2022 Seçimleri sağ adaylar arasında bir yarış olacağa benziyor.

Macron’u şimdilik bir kenara bırakırsak, ikinci tura geçecek aday yarışı iki faşist hareket ile ona yetişmeye çalışan LR Adayı Valérie Pécresse arasında sürüyor.

Milyarderlerin kendi iktidar programlarını dayattığı adayların yarışında “Toplumsal Çıkar-Kamu Hizmeti, Yararı Geçim Seviyesi, İnsan Hakları Demokrasi-” gibi tüm toplum üyelerini ilgilendiren konular, program ve tartışmaların en son maddelerinde yer alıyor.

Topluma SORUN olarak dayatılan konular Göçmenlik- Yabancılar- Terör- İslami-Cihadist saldırlar…

Ve  tehlikeler…

Birinci konular bunlar olunca ister istemez programlarının ve propagandalarının birinci maddesi bunlar olan parti ve hareketler yarışın başında avantajlı duruma geçmekte..

Zemmour, Marıne Le Pen‘i sağlayarak en öne geçmiş durumda. Gün geçmiyor ki mahkemelerden “Halkı kin ve nefrete teşvik etmek, aşağılamak, ırkçılık… vs” konularında bir dava açılmasın. Ve yargı kararı ile ceza almasın. Son olarak Geçen hafta fiziki hastalığı olan çocuklar üzerine yaptığı aşağılayıcı açıklamaları nedeni ile 10.000 Euro para cezasına çarptırıldı..

Zemmour politikasını Irkçılık, Politik zeminini de De Gaulle’e dayanan milliyetçilik ve sömürgecilik olarak belirlemiş durumda. Bir taraftan terörize etmeye çalıştığı  “yeni faşist ideolojiyi” topluma sunuyor, diğer taraftan sadece bunu sunarak toplumdan bir destek alamayacağını bildiği için geleneksel sağ cumhuriyetçilerin kokuşmuş tezlerini yeniden piyasaya sürüyor.

Bu ilk çıkış günlerinde işe yaradı. Anketlerde  onu, Macro’un ardından 2. sıraya koydu. Hatta  2. Tura çıkardı.

Sonra düşüş başladı. Düşüşün İki  nedeni vardı:

1.Nedeni LR in başkan adayını belirlememiş olması. LR’de  Zemmour  fırtınalar estirirken, Başkan aday olarak Xavıer Bertrand  görülüyor o da %14 sınırını aşamıyordu. X. Bertrand parti içerisinde partiden ayrılmış kendi başına politik arenada seyretmiş, sonrada “sanki alternatifsiz” gibi gelip “beni seçin” diyen biri olarak görülüyordu. Üstelik, “Göçmenleri kovalım, sınırları kapatalım, ülkeyi İslamcılar işgal ediliyor” söyleminden uzak duruyordu. Oysa Medya o günlerde V. Bolloré’nin sopası Zemmour tarafından sabah akşam TV ekranlarında ve basında bu konuları öne çıkarıyordu.

LR Parti üyeleri. Primaire 1. Turunda bu tartışmaların da gazı ile  112 738 geçerli oyun 28 844’ünü alan Eric Ciotti  %25.59 ile 1. olarak seçiyordu.

2.turda Cumhuriyetçiler sağcılıklarının klasik geleneğini hatırlayarak Valérie Pécresse’i %60.95 (69 326 oy)  ile Cumhurbaşkanı Adayı seçti. Ancak  Eric Ciotti de  %39.05 (44 412 oy)  alıyordu.

Bu ikili bir ifade sunuyordu Fransız  seçmenine. LR Henüz Klasik Cumhuriyetçi Sağ gövdesini koruyor, ancak içinde, kollarını  yeni Fransız faşizmine doğru uzatıyor… Hem de azımsanamayacak ölçüde güçlü şekilde…

Bu durum E.  Zemmour cenahına iki yönlü yansıdı. Aslında Zemmour en çok korktuğu sonuçla karşılaştı.

Valérie Pécresse Zemmour’u  M. Le Pen’le savaşmaya itiyordu. Zemmour’un hesabı Sol’da olduğu gibi Klasik Cumhuriyetçilerde de dağınıklık-çekişme (X. Bertran’ın seçilmesi ile) devam edecek, bu Le Pen- LR savaşı olarak sürecek… Zemmour SAĞ BİRLİĞİ temsilci olarak Macron ila karşı karşıya kalacak…

Bu senaryo ve beklenti olmadı Zemmour Le Pen ile karşı karşıya kaldı.

2 Yönü Zemmour açısından bir başarı ve şans idi. Eric Ciotti LR militanlarının %40‘ina yakın desteğini almıştı.

Bu LR içinde faşist-ırkçı kanadın gücünü, Zemmour’unda 2. Tur için LR içinden destek alabileceği ihtimamlını güçlendiriyordu. O nedenle seçim sonuçlarından sonra cumhurbaşkanı adayı seçileni değil de E. Ciotti yi kutluyor. “Aynı düşünceleri paylaşan politikacılar olarak ortak hedeflerde orak çalışma için bir araya gelmeleri gerektiğini”  mesajını iletiyordu.

O günlerde  oy oran %17’lerde dönüyordu.

V. Pécrees önce LR içerisinde “Biz de en az Zemmour kadar ırkçıyız” adımını attı.  Cumhurbaşkanı adayı seçildikten sonra ilk ziyareti E. Ciotti’in sahasına, Alpes -Maritimes’e yapıyor, E. Ciotti ile dostane pozlar veriyordu.

Ciotti, Zemmour ilişkisine darbe indirdikten sonra hiç vakit geçirmeden Le Pen’e karşı E. Zmmour’un güçlenmesi için adımlar atıyor,  LR seçilmişlerinin (daha çok belediyeler ve bölgesel konsey üyeleri kanalı ile ) Zemmour’a Parrinage konusunda destek vermesini sağlıyordu.  Bu nedenle Marine  Le Pen V. Pécrrese için “Zemmour  şirketinin büyük hissedarı” tanımlamasını kullanıyordu.

Zemmour hem ideolojik yoldaşı Le Pen’den hem de  ortak seçmen  potansiyeli rakibi V. Pécrres’ten aynı günlerde tekme yiyordu.

10-15 Ocak haftası sağ’da taşlar yerine oturmaya başlıyor, seçmenler kendi ideolojilerine dönüyordu.

Vincen Bolloré milyarderdi, basın-yayın sektöründe en güçlü tekeli oluşturmuş, TV ve basılı yayında tam bir terör estirerek istemediği hiçbir şeyi DUYURMAMA, noktasındaydı. Ama Fransa Tekeller, Milyarderler ülkesiydi, bir tek Milyarderin isteği Fransa politik dünyasını belirleyemiyordu, HENÜZ!

Ve E. Zemmour’un beklenen düşüşü başladı… İlk sinyalini de Marin Le Pen’in E. Macron’a saldırısını  bir video ile yayınlamasında gösterdi. Le Pen Macron’un Cumhurbaşkanı seçildiği gün ilk görüntülerini yayınladığı Louvre Müzesi önünde  Macron’u hedef alan video da kendi sahasına “Dedelerin Mirasına sahip çıkma,  Patrıotısme (vatan sevgisi) Temasına” dönmesi idi.

Böylece Eric Zemmour’un önlenemez düşüşü başladı… Oy oranı  %18’den %14’e son olarak da %11 kadar geriledi…

Şu an için E. Zemmour %11-13 bandında…

Bu oranların 3 aya yakın bir süre içerisinde değişeceği muhakkak. Ancak  SAĞ seçmenin eğilimini giderek netleşmekte olduğunu söyleye bileriz… 

 

 

 

 

 [1] J.Ranciére’in L’OBS dergisine son kitabi « Trenten Inglorieuses » 30 Sahtekar üzerine söyleşisinden.Sayı 2986 13-19 Ocak

[2] Bilindiği gibi 2007 seçimlerinde 2 tura çıkması garanti gözü il bakılan Sosyalist Parti adayı Dominique Strauss-Kahn ,seçime kısa bir süre kala Amerikada tutuklanmıştı.

[3] Conseıl Superıeur De L’Audıovısuel  Medya Yüksek Denetleme Konseyi.Türkiyedeki RTÜK

[4]  Marıne Le Pen’ın « Patriote « Vatansever «  kavramı artık yetmiyor…

[5] GRECE(Avrupa Uygarlığı Araştırma Gurubu ) Frans ave Avrupa  irkci araştırma gurubudaki

[6] Front Natıonle  Jınıor  (RN  in önceki) FN in gençlik örgütü.

[7] Fransa’nın 13 bölgesinden biri.

[8] L’Opinıon gazetesi No. 2182  Ocak 18 2022

Celal ÖZKAN
Latest posts by Celal ÖZKAN (see all)