Rus milyarderlerin serveti arttıkça artıyor

Şirket hisselerinin değerine göre hesaplanan Bloomberg Milyarderler Endeksi, Rusya’nın en zengin iş insanlarının 2023 yılındaki servetinin 50,012 milyar dolar arttığını gösteriyor.

Servetini en çok büyüten 9,29 milyar dolarlık artışla Lukoil’in kurucusu Vagit Alekperov oldu. Alekperov’un serveti 24,7 milyar dolara çıktı.

İkinci sırada 5,67 milyar dolarlık artışla Evrohim ve SUEK’in kurucusu Andrey Melniçenko bulunuyor. Melniçenko’nun serveti 17,2 milyar dolara ulaştı.

Üçüncü sırada NLMK’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vladimir Lisin, 4,08 milyar dolar kazandı ve serveti 23,9 milyar dolara çıktı.

ABD, Avrupa Birliği, İngiltere ve Avustralya’nın yaptırım listesine aldığı Alekperov ve Melniçenko şirketlerindeki görevlerinden ayrılmıştı. Lisin ise yaptırım kapsamı dışında.

En büyük zararı Akron’un ana hissedarı Vyaçeslav Kantor gördü. Serveti 0,149 milyar dolar azalarak 6,21 milyar dolara geriledi.

Rus milyarderler, Ukrayna’ya düzenlenen askerî operasyonun ilk yılında 94 milyar dolar kaybetmişti.

Ajans, Mart 2012’den bu yana dünyanın en zengin 500 kişinin servetlerine ilişkin bilgileri içeren Bloomberg Milyarderler Endeksi’ni yayınlıyor.

Endekste yer alan 500 girişimcinin 25’i Rusya’dan. (Ajans Bizim)