RTÜK’ten muhalif kanallara ceza yağmuru!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), seçim sonrası muhalif kanallara ceza yağdırdı. FOX TV, Halk TV, Tele 1 ve Flash Haber, RTÜK’ün hedefindeki kanallar oldu. Bu kanallara, seçim yayınlarında dile getirdikleri eleştiriler ve iddialar nedeniyle üst sınırdan idari para cezası verildi.

RTÜK Üst Kurul Üyesi İlhan Taşcı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, RTÜK’ün basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkına karşı her türlü engellemeye hızla giriştiğini belirtti. Taşcı, bugünkü kararlara kendisi ve Tuncay Keser’in karşı oy kullandığını ifade etti.

FOX TV’ye, seçim gecesi yayınında program konuğu Çiğdem Toker’in “demokrasi sandıktan ibaret değildir” sözleri nedeniyle yüzde 5 idari para cezası verildi. Halk TV’ye ise, İsmail Küçükkaya’nın sunduğu programda konuk olan Ümit Özdağ’ın “Seçim sonucuna hukuken saygım var, politik olarak yok” sözleri nedeniyle yüzde 5 idari para cezası uygulandı.

Tele 1’e de, Emre Kongar ve Merdan Yanardağ’ın sunduğu programda oy pusulalarına ilişkin iddiaları nedeniyle yüzde 3 idari para cezası verildi. Ayrıca kanalın aynı reklam kuşağındaki yayınlarına da 3 ayrı rapor düzenlenerek yüzde 3 ceza kararı alındı.

Flash Haber’e ise, Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt’un Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakına katılmasını eleştirmesi nedeniyle yüzde 3 idari para cezası verildi. Ayrıca kanalın Erk Acarer’i yayın konuğu yapması ve Acarer’in iddiaları nedeniyle de ceza uygulandı.

RTÜK’ün bu kararlarına muhalif kanallardan ve izleyicilerden tepki yağdı. RTÜK’ün televizyonların sesini kısmak için harekete geçtiği ve seçim sonuçlarının meşruiyetini tartışmaya açtığı belirtildi.