PHÊZNÊ GAMU

Berfin Jêle`nin kaleminden Zazaca öykü kitabı, PHÊZNÊ GAMU (Ayak Sesleri) çıktı ve okuyucusuyla buluşmak üzere raflardaki yerini aldı.

Yazar, daha çok şair ve çevirmen yönüyle tanınsa da, uzun yıllar anadilinde yazdıĝı, hikaye, öykü ve denemeleri birçok gazete ve dergilerde yayınlandı. Zazaca literatür alanında da bir hayli deĝerli çalışmaları olan Jêle`nin birikiminin yanı sıra dile hakim oluşu, onu çok iyi kullandıĝını yazdıĝı şiir, makale, deneme ve öykülerinde görüyoruz.

Jêle`nin PHÊZNÊ GAMU (Ayak Sesleri) eserinin, dili ve derinliĝi, öykülerdeki hayal gücünün verdiĝi gizem, aşk, özlem, eşitlik, mizah ince bir nakış gibi işlenmiş, oldukça akıcı bir anlatım tarzıyla yazılmış ve alışılagelmiş öykü kitapların dışında, bir kitap.

Yazar, edebi bir dille öykülerinde bir çok konuyu işlediĝi gibi toplumun kadına bakış açısını da irdeliyor. Toplumları ve kültürleri var eden dil, ancak birarada yaşanıp, paylaşıldıĝı zaman anlam kazandıĝının en bariz örneĝini „Ana Gulizare“ öyküsünde dile getirmiş.

„Heqa Ana Gulizare esta, inson, hardê xo de eve zon u zagonê xo weşiye ra thom cêno, bê naine weşiye nêmezeta. Vacime, waxtê ra tepia sıliyê gınena dê, va beno ĝayıs, awi pêyser oncinê, tiji oncia erjina hama bêwelatên u bêzon, bêxısmêni karo do çetıno, her kes uzmatê cı nêvecino.“

(Ana Gulizar`ın hakkı var. İnsan, kendi yurdunda dili, kültürü ile yaşamdan tad alır, bunlarsız yaşam eksik kalır. Diyelim, bir dönem sonra yaĝmur diner, rüzgar esmez, sular geri çekilir ve güneş yeniden doĝar. Fakat yurtsuz, dilsiz, akrabasız kalmak zor işttir, her kişi bu yükü kaldıramaz.)

Yazarın kitapları:

ÇIMÊ ESQİ TO DERO (Aşkın Gözü Sendedir) şiir, Peri Yayınları, 2013 İstanbul.

ANTOLOJİYÊ SAİRUNÊ DİNA (Dünya Şairler Antolojisi) şiir, Belge Yayınları, 2014 İstanbul.

VANA (Söylüyorsun) şiir, Vir Yayınları, 2021 Bingöl.

PHÊZNÊ GAMU (Ayak Sesleri) öykü, Sancı Yayınları, 2023 İstanbul.

Kapak resmi, Rose Polat Agum.
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku