Özak Tekstil işçileri 42 gündür direniyor

Urfa’nın Halilye ilçesindeki 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren Özak Tekstil işçileri, sendikal hakları için başlattıkları direnişlerini 42. gününde de sürdürüyor.

İşçiler, bugün Halilye ilçesinde bulunan Topçu Meydanı’nda bir açıklama yaptı. Açıklamaya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar ile Urfa Emek ve Demokrasi Platformu da katıldı. Ayrıca sendikalı oldukları için işten çıkarılan Haran Üniversitesi işçileri de eyleme destek verdi.

Açıklamada konuşan DEM Parti Milletvekili Ferit Şenyaşar, işçilerin haklı mücadelesinin yanlarında olduklarını belirtti. Şenyaşar, “Adaletin yanındayız’ diyen iktidar vekilleri, Özak işçileri görmedi. Dünyadaki bütün işçi eylemlerinde kazanan işçiler olmuştur. Biz de Urfa’da Özak işçilerinin eyleminin sonuç bulacağına inanıyoruz. Her zaman emekçilerin yanında olacağımızı buradan bir kere daha belirtiyoruz” diye konuştu.

Özak Tekstil işçilerinden Yıldız Bağcı, Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası’na (BİRTEK-SEN) üye oldukları için işten çıkarıldıkları ve baskıyla karşılaştıklarını aktardı. Bağcı, “42 gündür, görmediğimiz kötü muamele, yemediğimiz cop, tazyikli su ve biber gazı kalmadı. Karşımıza çıkan tek bir devlet kurumu kalmadı. 42 gündür sırasıyla patron, sarı sendika, valilik, jandarma, müftülük, emniyet, patron basını, savcılık, hakim, belediye karşımıza dikildi. Görüşme yaptığımız bütün yetkililer ağız birliği yapmışçasına BİRTEK-SEN’i sorguladı. Başka sendikaya üye olmamız gerektiğini söylediler. Bu direniş yalnız Özak işçilerinin değil, işçi sınıfının, ekmek, onur ve haysiyet direnişidir” diye konuştu.

Yağcı, talepleri karşılanıncaya kadar direnişlerinin süreceğini vurguladı.

İşçilerin Talepleri

Özak Tekstil işçilerinin talepleri şu şekilde:

  • İşten çıkarılan işçilerin geri alınması
  • Sendikalaşma hakkının tanınması
  • İşyerinde sendikal baskının sona erdirilmesi
  • İşyerinde insanca çalışma koşullarının sağlanması