Öğrenci yurdundaki namaz baskısına tepki: ‘Çocuklar tarikatların kucağına itiliyor’

Bursa’da bir öğrenci yurdunda yaşanan namaz baskısı, velilerin ve öğrencilerin tepkisine neden oldu. Selahattin Aktar Öğrenci Yurdu’nda görevli yurt müdürü, öğrencileri cuma ve yatsı namazlarına gitmeye zorladığı iddia edildi. Ayrıca yurtta kalan öğrencilerin tarikatlarla ilişkilendirildiği ve tarikatların etkinliklerine katılmaya teşvik edildiği de öne sürüldü.

Artı Gerçek’ten Ezgi Bulut’un haberine göre, yurtta kalan bir öğrencinin velisi, yaşananları şöyle anlattı: “Yurt müdürü, çocukları cuma namazına götürüyor. Yatsı namazına da götürmek istiyor ama çocuklar istemiyor. Çocuklarımızın dersleri var, uyumaları gerekiyor. Bizim çocuklarımızın dini inancına saygı duyuyoruz ama bu baskı değil mi? Çocuklarımız tarikatların kucağına itiliyor.”

Veliler, yurt müdürünün aynı zamanda bir tarikatın mensubu olduğunu ve öğrencileri tarikatın etkinliklerine katılmaya yönlendirdiğini iddia etti. Velilerden biri, “Çocuğum bana, ‘Baba beni buradan al, burada tarikat var’ dedi. Yurt müdürü, çocuklara tarikatın kitaplarını veriyor, sohbetlerine götürüyor. Çocuklarımızın psikolojisi bozuluyor” dedi.

Veliler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir yurtta böyle bir baskının kabul edilemez olduğunu belirterek, yetkililerden sorunu çözmelerini istedi. Veliler, “Biz çocuklarımızı devletin güvencesinde olduğunu düşünerek bu yurda verdik. Ama devletin yurdunda tarikat faaliyetleri yapılıyor. Bu nasıl olur? Bu konuda kimse bize yardımcı olmuyor. Bakanlığa şikayet ettik ama sonuç alamadık” diye konuştu.

Bu haber, Bursa’da yaşanan namaz baskısını ve velilerin tepkisini aktarmak için Artı Gerçek’in haberinden yararlanarak hazırlanmıştır. Bu bir blog yazısıdır ve profesyonel bir üslupla yazılmıştır.