Ögrencilerden YÖK protestosu: Öğrenci ölümleri politiktir

YÖK’ün kuruluşunun 42. yılında, İzmir’de bir grup üniversite öğrencisi ÖSYM binası önünde protesto eylemi düzenledi. Eylemciler, YÖK’ün özgür düşünceye ve özerk eğitime engel olduğunu, AKP iktidarının baskıcı ideolojisiyle işbirliği yaptığını, üniversiteleri tekçileştirdiğini ve öğrencileri borçlandırdığını söylediler. Eylemde “Gençlik biat etmeyecek. YÖK, Saray gidecek” yazılı pankartlar açıldı ve “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “YÖK kalkacak, polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek”, “Kuruluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Sermayeye değil eğitime bütçe” ve “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak” sloganları atıldı.

Eylemciler adına ortak açıklama yapan Furkan Bengül, AKP’nin “YÖK’ü kapatacağız” sözünü tutmadığını, aksine YÖK’ü kendi çıkarlarına göre şekillendirdiğini belirtti. Bengül, “12 Eylül faşist askeri darbecilerinin özgür düşünceden korkan zihniyeti sebebiyle 42 yıl önce öğrenci gençliğini tekçilleştirmek için ortaya çıkardığı YÖK’ü protesto etmek için toplanmış bulunmaktayız.

42 yıl önce kurulan bu gerici kurum üniversiteleri kendine bağlayarak özgür düşünceye ve özerk eğitime engel olmakta, akademisyenleri baskılamakta, rektörleri atamakta ve üniversite gençliğinin örgütlü mücadelesinin önüne geçmektedir. Bizlerin borçlarla okumak zorunda bırakıldığı, her gün yemekhanelere yeni zamların yapıldığı ve her yerden ‘ihmal’ adı altında sıra arkadaşlarımızın katledildiği bir düzene mahkûm ediliyoruz. YÖK ise bu düzenin devam ettirilmesinde tek adam rejiminin ve baskıcı devletin eğitimdeki aracı olarak görevini sürdürmektedir” dedi.

Bengül, üniversitelerde yaşanan sorunlara da değinerek, “Bizler milletvekilleri mecliste yediği yemeklerin misli fiyatına sağlıklı yemek yiyemezken, bizler yurtlarda bir odada 12 kişi kalırken, o yurtlarda asansörlerin çökmesiyle, yemeklerin zehirlemesiyle devlet eliyle öldürülürken, bizler okul harçlarını ödeyemezken, bizler işsizlikle boğuşurken, bizler geleceksizlikle karşı karşıyayken, iktidarın son çırpınışları olan bu baskıcı politikalarına karşı direnmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Eylemciler, açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldılar.

NHY/ Cumhuriyet

Nokta Haber Yorum
Latest posts by Nokta Haber Yorum (see all)