1 Mayıs’ın simge afişlerinin yaratıcısı ressam Orhan Taylan, son yolculuğuna uğurlandı

1 Mayıs kutlamalarının simge afişleri, dünyayı avucuna sığdırmış havaya kaldıran nasırlı eller ve zincire vurulmuş işçi afişlerinin çizeri ressam heykeltıraş Orhan Taylan son yolculuğuna uğurlandı.

Sanatçının hayatı, eserleri ve cenaze töreni hakkında bilgi veren bu blog yazısını okuyun.

Orhan Taylan kimdir?

Orhan Taylan, 1941 yılında İstanbul’da doğdu. 1960 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girdi. 1965 yılında mezun oldu. 1967-1970 yılları arasında Paris’te Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts’ta eğitim gördü. 1970 yılında Türkiye’ye döndü. 1972-1974 yılları arasında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde asistanlık yaptı. 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak atandı. 1982 yılında doçent, 1988 yılında profesör oldu. 2006 yılında emekli oldu.

Orhan Taylan, ressam ve heykeltıraş olarak çok sayıda kişisel ve karma sergiye katıldı. Ulusal ve uluslararası ödüller aldı. Eserleri pek çok müze, kurum ve koleksiyonda yer aldı. Ayrıca kitap kapakları, afişler, illüstrasyonlar ve karikatürler de yaptı.

Orhan Taylan’ın en bilinen eserleri arasında 1 Mayıs kutlamalarının simge afişleri yer alır. Bu afişlerde işçilerin mücadelesini, dayanışmasını, umudunu ve gücünü resmetti. Dünyayı avucuna sığdırmış havaya kaldıran nasırlı eller, zincire vurulmuş işçi, karanlığı delen kızıl bayrak gibi imgelerle hafızalara kazındı.

Orhan Taylan nasıl öldü?

Orhan Taylan, 13 Ekim 2023’ten beri İstanbul Topkapı’daki bir hastanede zatürre ve kan şekeri yüksekliği şikayetleri nedeniyle tedavi görüyordu. Sanatçı, 4 Kasım Cumartesi günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Orhan Taylan’ın hayatını kaybettiği haberini oğlu Ferhat Taylan sosyal medya hesabından “Son yazını birlikte geçirdiğimiz için mutluyum. Seni çok özleyeceğiz” notuyla paylaşmıştı.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku