Ödüllü yazar Aslı Erdoğan: Hayatımın Uzatmalarını Oynuyorum!

Türkiye’de 2016 yılında Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu için tutuklanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan ödüllü yazar Aslı Erdoğan, 6 yıldır Almanya’da sürgünde yaşıyor. Erdoğan, yaşadığı sağlık sorunları, sürgün hayatı ve Türkiye’deki insan hakları durumu hakkında T24’ten Candan Yıldız’a konuştu.

Erdoğan, tutuklandığı gün evine özel harekat polislerinin baskın yaptığını, bilgisayarına, telefonuna ve kitaplarına el konulduğunu anlattı. Erdoğan, dört ay cezaevinde kaldığını ve işkence gördüğünü söyledi. Erdoğan, cezaevinde beyin kanaması geçirdiğini, ciddi bir ameliyat geçirdiğini ve kronik ağrılar çektiğini belirtti. Erdoğan, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu ile de mücadele ettiğini ifade etti.

Erdoğan, 2017 yılında Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya gittiğini ve siyasi sığınma aldığını kaydetti. Erdoğan, Almanya’da sürgünde yaşamanın zorluklarını ve yalnızlığını dile getirdi. Erdoğan, Almanya’da sesinin kesildiğini ve bir simge olarak görüldüğünü ancak bir insan olarak kabul edilmediğini vurguladı. Erdoğan, Almanya’da birçok ödül ve hatta şövalye madalyası aldığını ancak yine de yarım turist muamelesi gördüğünü kaydetti.

Erdoğan, Türkiye’deki insan hakları durumunu da değerlendirdi. Erdoğan, Türkiye’nin bir diktatörlük rejimine dönüştüğünü ve baskının her alanda arttığını söyledi. Erdoğan, Türkiye’de gazetecilerin, yazarların, akademisyenlerin, siyasetçilerin ve aktivistlerin tutuklandığını ve işkence gördüğünü hatırlattı. Erdoğan, Türkiye’de adaletin olmadığını ve hukukun siyasi iktidarın emrine girdiğini savundu.

Erdoğan, yazmaya ve konuşmaya devam ettiğini ancak hayatının uzatmalarını oynadığını söyledi. Erdoğan, “Beraat ettiğim gün beni kaç kişi aradı dersiniz? Ya da beyin kanaması geçirdiğimde kaç kişi ziyarete geldi? Hiç söylemeyeyim! İstemeden ve sanırım hak etmeden bir simgeye dönüşmüşüm, benim de bir insan olduğum unutulmuş, bana biçilen rol sırtımda taşıdığım ağır bir çarmıhmış!” dedi.

Aslı Erdoğan kimdir?

Aslı Erdoğan (d. 1967), yazar, fizikçi ve köşe yazarıdır. İnsan hakları, şiddet, baskı ve sürgün gibi konularla ilgilenen romanları, öyküleri ve denemeleriyle tanınır. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında birçok ödül ve onur almıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Sait Faik Hikaye Armağanı (1998)
  • Yunus Nadi Roman Ödülü (2004)
  • Simone de Beauvoir Ödülü (2018)
  • Almanya Şövalye Nişanı (2019)

Erdoğan, 2016 yılında Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu için tutuklanmış ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanmıştır. 2020 yılında beraat etmiştir. Erdoğan, 2017 yılından beri Almanya’da sürgünde yaşamaktadır.

Söyleşinin tümünü buradan okuyabilirsiniz… 

NHY

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku