İran’da Ağustos Ayında 25 Kadın Katledildi

İran’da kadın hakları, ülkenin siyasi ve toplumsal yapısını etkileyen önemli bir konudur. İran’da kadınlar, tarihsel olarak farklı rejimlerin getirdiği zorunluluklar ve kısıtlamalarla karşı karşıya kalmıştır.

İslam Devrimi’nden sonra kadınların rolleri sınırlandırılmış, eğitim, iş, siyaset ve aile hayatında pek çok engelle karşılaşmışlardır. Kadınlar, yasal olarak erkeklerden daha az hakka sahiptir. Örneğin, kadınların boşanma hakkı yoktur, erkeklerin ise dört kadınla evlenmesi yasaldır. Kadınlar, kıyafet kurallarına uymak zorundadır ve başörtüsü takmadan sokağa çıkamazlar. Kadınlar, ayrıca “namus” adı altında işlenen cinayetler, tacizler ve şiddet olaylarına maruz kalmaktadır.

İran’da Ağustos ayında en az 25 kadın katledildi ya da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

İran’da kadına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Ülkede fiziksel, cinsel, psikolojik şiddet, intiharlar ve kadın katliamlarının farklı boyutları medyaya yansıyor. İran’da Ağustos ayında en az 25 kadın katledildi ya da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Birçok şüpheli ölüm verilere ‘intihar’ olarak yansıtıldı.

Yasaların ve yasal mekanizmaların olmaması nedeniyle özellikle “namus” adı altında işlenen kadın katliamları kayıtlara “intihar” olarak geçiyor.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku