Nükleere karşı imza kampanyası

MERSİN – Mersin Nükleer Karşıtı Platformu, Akkuyu’da kurulmak istenilen Nükleer Santralin yapımına karşı imza kampanyası başlattı. Kampanyayı büyütmeyi hedefleyen platform üyeleri, 15 Şubat’a kadar sürdürecekleri kampanya kapsamında on binlerce imza toplamayı amaçlıyor.

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu, Akkuyu Mahallesi Büyükeceli mevkiinde kurulmak istenen Nükleer Santralin yapımına karşı imza standı kurdu. Özgür Çocuk Parkı’nda kurulan ve yurttaşlar tarafından yoğun ilgi gösterilen stant 15 Şubat tarihine kadar açık kalacak. Konuya ilişkin konuşan Platform aktivisti Ercan Uçuk, topladıkları imzaları Nükleer Santral Çevresel etki Değerlendirme Raporu’nun (ÇED) iptali için açtıkları davada mahkemeye sunacaklarını belirtti. Nükleer santralin doğaya ve insan yaşamına verdiği zararların boyutunun bilimsel araştırmalar ile ortaya konulduğunu aktaran Uçuk, ne kentlerinde nede dünyada nükleer santral istemediklerini dile getirdi.

Mersin genelinde birçok farklı noktaya imza stantları kuracaklarını kaydeden Uçuk, kuracakları imza stantlarında on binlerce imza toplamayı hedeflediklerini belirtti. Mersin’de yaşayan herkesin imza vermesi gerektiğini belirten Uçuk, “Halka rağmen bu santrali yapamayacaklar” dedi.