NKP: Çernobil failleri Akkuyu’da

Çernobil Nükleer Felaketinin 36’ncı yılında konuşan NKP Dönem Sözcüsü Uğur Tulay, Akkuyu’da yapılan Nükleer Güç Santrali inşaatının durdurulması çağrısında bulundu.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Çernobil Nükleer Felaketinin 36’ncı yıldönümüne ilişkin “Çernobil failleri Akkuyu’da” başlıklı basın açıklaması geçekleştirdi. Atatürk Parkı Saat Kulesi önünde gerçekleştirilen açıklamada, “Nükleer santral istemiyoruz” pankartı ve “Nükleer atıklar geleceğe ihanettir”, “Nükleer santral ölüm demektir”, “Yarın çok geç olmadan Akkuyu Nükleer Santral inşaatını durdurun” dövizleri açılarak “Nükleere inat yaşasın hayat” ve “Sermaye defol, bu memleket bizim” sloganları atıldı. Açıklamaya Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ve çok sayıda NKP üyeleri katıldı.

Açıklamada konuşan NKP Dönem Sözcüsü ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şube Başkanı Uğur Tulay, iktidarın kaderci bir anlayışla Çernobil felaketine sebep olan Rosatom şirketinin Akkuyu’da nükleer santral inşa ettirmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

‘BİNLERCE KİLOMETRELİK ALAN TAHLİYE EDİLECEK’
Akkuyu Nükleer Güç Santrali için alınan en üst düzey güvenlik önlemlerinin Çernobil için de alındığını hatırlatan Tulay, “Bir felaketin de Akkuyu’da yaşanması durumunda ise binlerce kilometrekarelik alan tahliye edilecek ve bu toprakları bir daha dönmemek üzere terk etmek zorunda kalacağız. Verimli toprağı, denizi, güneşi, sahili ve kumsalları ve ormanlarıyla anılan bu güzel coğrafya sadece acı, gözyaşı ve felaketlerle anılmaya başlanacak” ifadelerinde bulundu.

‘ABD-NATO SİLAHLARI ÜLKE İÇİN TEHDİT’
Rusya-Ukrayna savaşında başta ABD ve NATO ülkelerinin taraf olması durumunda, İncirlik’te bulunan ABD-NATO nükleer silahlarının ülke için tehdit olduğuna dikkati çeken Tulay, ülkedeki yabancı üslerin derhal kapatılması, silahların ülkeden temizlenmesi gerektiğini söyledi. Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşmasına Türkiye’nin de katılması gerektiğini sözlerine ekleyen Tulay, “Çernobil felaketi gerçeklerinden yola çıkarak Akkuya’da yaşanabilecek bir felakette sadece toprağına, havasına, doğasına, evlerimize ve anılarımıza veda etmek zorunda kalmayacağız, nesiller boyunca dünyaya gelecek tüm canlılarda yaşanabilecek anomalilerle karşılaşacak, sürekli ısınarak adeta çölleşmeye doğru giden Akdeniz’i ve deniz canlılarını da yok edeceğiz. Kentimizin yaslandığı Toroslar’ı; ağacını ve kuşunu da yok edeceğiz” diye konuştu.

‘İNŞAATI DURDURMA ÇAĞRISI’
İktidarın kaderci anlayışla Çernobil felaketine sebep olan Rosatom şirketine Akkuyu’da nükleer santral inşa ettiriyor olmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen Tulay, devamla şunları söyledi: “Nükleer Santraller ve Nükleer Silahlar ölüm ve gözyaşı getirir. Etkisi binlerce yıl sürecek acı ve yok oluş demektir. Çernobil felaketinin 36’ıncı Yıl dönümünde Akkuyu’da yapılan Nükleer Güç Santrali inşaatını durdurun! Ülkemiz için sadece ekonomik bir külfet, ölüm tehditti, ulusal güvenlik ve halk sağlığı sorunu olmaktan öteye geçmeyecek bu ölüm projesinden vazgeçin.” (MA)