CHP’li İlgezdi’den Kadın Cinayetleri Tepkisi: “AKP İktidarı İçin Kadının Adı Bile Yok

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetle ilgili önemli açıklamalar yaptı. İlgezdi, AKP iktidarını eleştirerek kadın cinayetlerinin arttığını vurguladı.

İlgezdi, açıklamasında şunları söyledi:

“AKP yetkilileri ve bakanlar, kadına şiddete karşı önlem aldıklarını söyleseler de kadın cinayetlerinde bu yılın ilk 4 ayında son dört yılın en yüksek rakamlarına ulaşıldı. Kadına şiddet ve cinayetlerin azaldığı iddiaları gerçekleri yansıtmıyor. AKP iktidarı için kadının adı bile yok. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere bakanlıkların aldığı önlemler yetersiz kalıyor ve bunun bedelini kadınlar hayatlarıyla ödüyor. Erkek şiddeti her geçen gün artıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkmak, artan şiddetin önünü açıyor.”

İlgezdi, 2024’ün ilk 4 ayında 147 kadının erkek şiddetine kurban gittiğini belirtti. Türkiye’de kadınların yaşam mücadelesi verdiğini vurgulayan İlgezdi, Nisan ayında 33 kadının öldürüldüğüne dikkat çekti. Aydın’da bir kadının, kendisini rahatsız eden bir adamı polise bildirmesine rağmen evinin önünde öldürülmesinin, AKP iktidarının kadınları koruyamadığını gösterdiğini söyledi.

Bu açıklamalar, Türkiye’de kadın cinayetlerinin artışı ve bu konuda alınan önlemlerin yetersizliği konusundaki endişeleri yeniden gündeme getirdi.

NHY / Bir Gün Gazetesi