Yeşilçam’ın unutulmaz kalemi Mesut Kara’nın ardından

Türk sinemasının değerli isimlerinden Mesut Kara, yaşam mücadelesini kaybetti. 1961 İstanbul doğumlu olan Kara, sinema yazarlığı, yönetmenlik ve senaristlik gibi birçok alanda eserler vermiş, Yeşilçam’a dair derinlemesine çalışmalarıyla tanınmıştır.

Mesut Kara, sanat yönetmeni olarak başladığı reklam sektöründe önemli işlere imza atmış, televizyon için sinema programları hazırlamıştır. Metin yazarlığı ve yönetmenliğini üstlendiği Erkan Yücel Belgeseli ile de dikkat çeken Kara’nın, “Artizler Kahvesi”, “Yeşilçam’da Unutulmayan Yüzler”, “Pendikli Yıllar ve Sinemasal Anılar”, “Sinema ve 12 Eylül” ve “Yeşilçam Hatırası” gibi beş kitap çalışması bulunmaktadır.

2008 yılında geçirdiği pıhtı atması sonucu kısmi felçle mücadele eden ve sağlık sorunları nedeniyle zor günler geçiren Kara, son olarak kalp krizi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

Mesut Kara’nın sinema sektörüne katkıları, özellikle Yeşilçam üzerine yaptığı çalışmalar, sinema tarihine ışık tutan yazıları ve belgeselleriyle unutulmayacak. Onun eserleri, Türk sinemasının gelişimine katkıda bulunan önemli kaynaklar olarak anılmaya devam edecek.

Kara’nın ardında bıraktığı miras, sinema tutkunları ve gelecek nesiller için değerli bir hazine niteliğinde. Mesut Kara, sinema dünyasında iz bırakan bir yıldız olarak hatırlanacak ve eserleriyle yaşamaya devam edecek.

NHY, Kültür Sanat