38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 12 ülkeden 300 sanatçıyı bir araya getiriyor

Sevda-Cenap And (SCA) Müzik Vakfı Genel Sekreteri Pınar Alpay Yüksel, 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin caz müzikten oda müziğine kadar farklı kategorilerde 12 ülkeden 300 sanatçıyı bir araya getireceğini açıkladı.

Yüksel, 4 Nisan’da başlayacak olan festival hakkında yaptığı değerlendirmede, vakfın 50. yıl dönümünü kutladığını ve bu süreçte dünya çapında ünlü sanatçıları ağırlama fırsatı bulduklarını belirtti. Festivalin ilk yıllarında Dışişleri ve Kültür ve Turizm Bakanlıklarının talepleri doğrultusunda şekillendiğini ifade eden Yüksel, zaman içinde etkinliklerin çeşitlendirildiğini ve Türk bestecilerin eserlerinin de seslendirildiğini vurguladı.

Festivalin Türk sanatçılara eğitim ve performans olanağı sunduğunu, ayrıca Ankara’nın ekonomik ve kültürel hayatına canlılık kattığını dile getiren Yüksel, festivalin her yıl vakfın kurucusu Cenap And’ın anısına bir konserle başladığını belirtti.

Festival programında klasik müzik, oda müziği, barok müzik, caz, dans ve erken dönem müziği gibi çeşitli alanlarda etkinliklerin yer aldığını söyleyen Yüksel, festivalin 38. yılında Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın 50. yılına özel bir armağan olarak düzenlendiğini belirtti.

Festivalin açılış konserinin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve genç gitarist Özberk Miraç Sarıgül solistliğinde gerçekleştirileceğini ve Cemal Reşit Rey’in gitar konçertosunun eksiksiz halinin ilk kez seslendirileceğini aktaran Yüksel, festival kapsamında Japonya, Almanya, Çekya, Hırvatistan, Rusya, Macaristan, Gürcistan, Norveç, Azerbaycan, Fransa ve İtalya’dan sanatçı ve toplulukların katılacağını sözlerine ekledi.

Festivalde yer alacak ilgi çekici etkinlikler arasında, Japon müziğinin önde gelen sanatçıları tarafından aslan dansı eşliğinde eğlenceli Japon davul ve dans gösterisinin yer aldığını belirten Yüksel, caz müziği sevenleri de Norveçli Tord Gustavsen Trio ve Spin Caz Altılısı gibi toplulukların konserleriyle buluşacağını söyledi.

Pınar Alpay Yüksel, Ankara’nın gençleşmiş ve genişlemiş nüfusuyla festivalin daha da renkleneceğini ifade ederek, tüm Ankaralıları festival programına davet etti. Detaylı bilgilere vakfın web sitesi üzerinden ulaşılabileceğini hatırlattı.

Yüksel, festival kapsamındaki etkinliklerin detaylarına ve programına vakfın resmi web sitesi “www.ankarafestival.com” üzerinden erişilebileceğini kaydetti.