Putin, ABD başkanlık yarışında tercihinin Joe Biden olduğunu söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden’ı Donald Trump’a tercih ettiğini söyledi. Putin, Biden’ın “daha deneyimli ve öngörülebilir” olduğunu belirtti.

Putin, Biden ile yaptığı zirveden sonra yaptığı açıklamada, iki liderin birçok konuda anlaşmazlık yaşadığını ancak “yapıcı” bir diyalog kurduklarını ifade etti. Putin, Biden’ın “profesyonel” bir siyasetçi olduğunu ve Trump’ın aksine “sistem içinde” yetiştiğini vurguladı.

Putin, Biden’ın Rusya ile ilişkileri geliştirmek istediğini ancak bunun karşılıklı çıkarlara dayanması gerektiğini söyledi. Putin, Biden’ın Rusya’nın egemenliğine saygı duyduğunu ve insan hakları konusunda da hassas olduğunu kaydetti.

Putin, Biden ile Trump arasındaki farklılıkları şöyle özetledi: “Biden daha deneyimli ve öngörülebilir. Trump ise daha spontane ve sıra dışı. Her ikisi de yetenekli insanlar ama farklı tarzları var.”

Putin, Biden ile Trump arasında kimin daha iyi bir lider olduğu sorusuna ise yanıt vermedi. Putin, “Bu Amerikan halkının kararıdır. Biz her iki başkanla da çalışmaya hazırız” dedi.