Epstein kurbanı olduğu iddia edilen on iki kişi FBI’a dava açtı

Epstein davası ABD’nin en büyük cinsel skandallarından biri. Şimdi, on iki şüpheli Epstein mağduru seslerini duyuruyor. Onlar Federal Soruşturma Bürosu FBI’a karşı ağır suçlamalarda bulunuyorlar.

ABD’de, şimdiye kadar anonimleştirilmiş on iki davacı, ölen cinsel suçlu Jeffrey Epstein’a karşı yetersiz soruşturmalar nedeniyle Federal Soruşturma Bürosu FBI’a dava açtı. Mahkeme belgelerinde isimleri açıklanmayan on iki davacı, FBI’ın Epstein’in çocuk ve genç kızlara olan ilgisini yeterince araştırmadığını ve görmezden geldiğini iddia ediyorlar.

“FBI, Amerikan halkının ondan beklediği işi yapmayarak, Jeffrey Epstein’in seks ticareti ve birçok çocuk ve genç kadının cinsel istismarını yirmi yılı aşkın bir süredir mümkün kılmıştır” denilen dava dilekçesinde belirtiliyor. New York’ta bir mahkemeye sunulan dava, FBI’ın Epstein’in seks ticaret ağındaki rolünü bir kez ve herkes için netleştirmeyi amaçlıyor.

On iki davacı, belirli bir tazminat talep ediyor. Geçen ay mahkeme belgelerinin yayınlanmasının ardından, Epstein ve eski sevgilisi Ghislaine Maxwell ile bağlantılı olduğu iddia edilen 150 ila 180 kişinin kimliklerinin belirtildiği belirtiliyor. Yaklaşık bin belge sayfasının yayınlandığı belgelerde, eski ABD başkanları Bill Clinton ve Donald Trump da dahil olmak üzere, bu bağlamda herhangi bir yanlış davranışla suçlanmayan kişiler de belirtiliyor.

Epstein, bir zamanlar ABD ve yurtdışındaki yüksek profilli kişilerle ilişkileri olan güçlü bir yatırımcıydı. ABD yargısı, nihayetinde genç kadınlar ve kızların tecavüzü ile suçladı, ancak 2019’daki ölümü nedeniyle mahkemeye çıkarılamadı. Eski iş adamı, New York’taki hücresinde intihar etmişti.

Polis, sürekli şikayet ve ip uçlarına ulaştığı halde yeterli takibi yapmadı

Şimdi FBI’a karşı açılan dava, ABD Federal Polisinin 1996 ile 2006 yılları arasında Epstein ve ortaklarının cinsel suçlar ve insan hakları ihlalleri hakkında defalarca rapor, şikayet ve ipuçları aldığını ancak bunları yeterince takip etmediğine dayanıyor.

Örneğin, Palm Beach polisinin 2005 yılında FBI’ı, 14 yaşındaki bir kızın Epstein’in mülküne cinsel ilişki için getirildiği konusunda bilgilendirdiği belirtiliyor. Ancak FBI’ın bir yıl sonra soruşturma başlattığı ifade ediliyor. Dava dilekçesinde, FBI’ın “ciddi ihmalinin”, on iki davacı için “Jeffrey Epstein’in ellerindeki sürekli cinsel istismara” neden olduğu belirtiliyor.

  • MHY/ ntv.de