Uğur Kurt’u öldüren polise 2 Yıl 6 ay hapis cezası

Uğur Kurt, 22 Mayıs 2014’te Okmeydanı’nda bir cenaze törenine katıldığı sırada polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurularak hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili yargılanan polis memuru S.K., “taksirle öldürme” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Davayı takip eden Uğur Kurt’un ailesi ve avukatları, karara tepki gösterdi. Avukatlar, cezanın çok düşük olduğunu ve polisin tutuklanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, olayın taksirle değil, kasten işlendiğini savundu.

Polis memuru S.K., savunmasında, olay günü Okmeydanı’nda terör örgütü DHKP-C’nin cenaze törenine katılan gruba müdahale ettiklerini, gaz fişeği atarken Uğur Kurt’u görmediğini ve kazara vurduğunu iddia etti. Mahkeme heyeti, polisin kusurunun ağırlığını dikkate alarak cezayı artırdı ancak tutuklama talebini reddetti.

Uğur Kurt davası, Türkiye’de polis şiddeti ve insan hakları ihlalleri konusunda sembolik bir öneme sahip. Uğur Kurt’un ölümü, Gezi Parkı protestolarından bir yıl sonra yaşandı ve o dönemde de polisin orantısız güç kullanımı eleştirilmişti. Uğur Kurt’un ailesi ve avukatları, adalet arayışlarını sürdüreceklerini ve kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

NHY/ DW Türkçe