Gazetecilerden Müftüoğlu ve Gürbüz için dayanışma çağrısı: Meslek ahlakının ve özgürlüğün savunusu

Gazeteciler, Dicle Müftüoğlu ve Nadiye Gürbüz gibi meslektaşlarının yanında olmak ve haklarındaki haksız yargılamalara dikkat çekmek için bir araya geldi. Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Dicle Müftüoğlu ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Nadiye Gürbüz, yaklaşan duruşmalarıyla ilgili endişeleri ve yaşadıkları haksız yargılamayı, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) tarafından düzenlenen bir basın açıklamasında dile getirildi.

MKG üyesi gazeteci Nezahat Doğan, Müftüoğlu ve Gürbüz’ün gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılandığını ve bu durumun iktidarın gazetecileri sindirme ve gerçeklerin topluma ulaşmasını engelleme çabası olduğunu ifade etti. Nadiye Gürbüz’ün yarın İstanbul Adliyesi 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmasında 22 buçuk yıla kadar hapis cezası istendiğini belirtti.

Savcılığın Gürbüz’ü “örgüt üyeliği” ile suçladığı ve bu suçlamaları çalıştığı gazeteler, yaptığı haberler ve tutsaklara yardım etmesi gibi gerekçelere dayandırdığı vurgulandı. Müftüoğlu’nun duruşması için ise 29 Şubat’ta Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde adil bir yargılama talep edildi.

Açıklamada konuşan diğer gazeteciler, gazeteciliğin suç olmadığını ve gazetecilerin haberleri nedeniyle yargılanamayacaklarını vurguladılar. Müftüoğlu ve Gürbüz’ün serbest bırakılması ve basın özgürlüğüne yapılan müdahalelere son verilmesi için dayanışma çağrısı yapıldı.

DİSK Basın-İş Disiplin Kurulu üyesi Diren Yurtsever, gazetecilerin duruşmalarına katılma çağrısı yaparken, MKG üyesi Nezahat Doğan, “Kadın gazeteciler hiçbir şekilde susturulamayız. Sonuna kadar sesimizi duyurmaya, dayanışmaya ve bu mücadeleyi güçlendirmeyi, kadın gazeteciler olarak haberlerimizi yapmaya devam edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Gazetecilere yönelik baskıların artması, basın özgürlüğünün ve ifade özgürlüğünün tehlikeye girdiğinin bir göstergesidir. Bu nedenle, toplumun demokratik değerlerine sahip çıkmak ve özgür bir basın ortamının korunması için herkesin sorumluluk alması önemlidir.

NHY/ MA, Bianet