Türkiye’de Memur ve Emekli Maaş Zamları Belli Oldu

Türkiye’de memur ve emekli maaş zamları, ekonomik göstergelerin ve enflasyon oranlarının açıklanmasıyla netleşti. Temmuz 2024’te, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 24,73 ve memur emeklileri için yüzde 14,7 oranında maaş artışı gerçekleşti. Bu zam, yılın ilk yarısında yaşanan yüzde 49,25’lik artışın ardından geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamalarına göre, emekli ve memurlara refah payı zammı yapılmayacak. En düşük emekli aylığı 10 bin lira olarak belirlenmiş ve temmuz ayında enflasyondan kaynaklanan farkların emekli aylıklarına yansıtılacağı ifade edilmiş. Ancak, kök maaş düzenlemesi beklenen torba yasa taslağına dahil edilmediği için, maaşı 10 bin liranın altında olan yaklaşık 3,6 milyon emekli, bu zammın dışında kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yıllık enflasyon oranı yüzde 71,6 olarak gerçekleşirken, bağımsız ekonomik araştırma grubu ENAG’ın raporuna göre yıllık enflasyon oranı yüzde 113,08 olarak hesaplandı. İstanbul için açıklanan Haziran ayı enflasyonu ise bu verilerin yanında dikkate alınması gereken bir diğer önemli ekonomik gösterge.

Maaş zamlarının yanı sıra, sosyal yardım ödemeleri ve kıdem tazminatı tavanlarının da artırılması, ekonomik zorluklarla mücadele eden vatandaşlar için bir nebze olsun rahatlama sağlayabilir. Ancak, kök maaş düzenlemesinin gerçekleşmemesi, düşük gelirli emekliler için endişe verici bir durum oluşturuyor.