Adıyaman’da bulundu: 15 milyon yıllık olduğu tahmin ediliyor!

Adıyaman’ın Besni ilçesinde keşfedilen 15 milyon yıllık balık fosili, Türkiye’nin paleontolojik zenginliğine bir örnek teşkil ediyor. Fosil, yaklaşık 8 santimetre uzunluğunda olup yüzgeçleri, iskeleti ve kılcal damarları net bir şekilde ortaya koyuyor.

Orta Miyosen Dönemi’ne ait olduğu tahmin edilen bu fosil, günümüzden yaklaşık 16 ila 11.6 milyon yıl öncesine tarihleniyor.

Besni ilçesi Oluklu köyünde bir vatandaş tarafından bulunan fosil, Adıyaman Müzesi’ne teslim edildi ve müzenin teşhir salonunda sergilenecek.

Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan, fosilin bölgedeki göl ve akarsu çökertilerinde sıkça görüldüğünü belirtti. Bu tür fosiller, geçmişteki iklim koşulları ve jeolojik yapı hakkında önemli bilgiler sağlamanın yanı sıra evrim sürecini de anlamamıza yardımcı oluyor.

Adıyaman’daki bu fosil buluntusu, bilim dünyasında heyecan uyandırmış ve yerel müzelerin önemli sergi parçalarından biri olacak nitelikte. Geçmişin izlerini taşıyan bu fosiller, insanlığın doğaya ve evrene olan merakını canlı tutmakta ve bilimin sınırlarını genişletmektedir.

NHY/ AA, DHA