ÖGK, HPV Aşısının Ücretsiz Olması İçin Kampanya Başlatıyor

Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Hivda Selen, HPV virüsünden kaynaklı olarak Türkiye’de yılda ortalama iki bin kadının yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, “Ücretsiz HPV aşısı haktır, istiyoruz” kampanyasına hazırlandıklarını açıkladı.

HPV, birden fazla türü olan bir virüs ve bazı türleri kadınlarda rahim ağzı kanseri dahil birçok hastalığa neden oluyor. HPV virüsünün neden olduğu hastalıklar, aşı ile önlenebiliyor. Birçok ülkede “ulusal aşı” programında yer alan HPV aşısına Türkiye’de çok yüksek fiyatlarla erişilebiliyor.

Kadın hastalıklarına dikkat çeken ÖGK, HPV aşısının ücretsiz ve erişilebilir olması için imza kampanyası başlatacak. Hivda Selen, HPV aşısının kadınlar için önemine ve kampanyaya dair değerlendirmelerde bulundu. Selen, HPV aşısının 9 yaşından itibaren kız ve erkek çocuklarına uygulandığında koruyuculuğunun yüksek olduğunu belirtti. Ancak aşının Türkiye’de ücretli olduğunu ve bunun nedeninin “cinsiyetçilik” olduğunu ifade etti. Selen, “Kadınların yaşamını önemsemeyen bir anlayış var. Kadınların göz göre göre ölmesine sebep olan bir sağlık politikası var” dedi.

Selen, Türkiye’de yılda ortalama iki bin kadının rahim ağzı kanserinden hayatını kaybettiğini belirterek, “Fahrettin Koca, HPV aşısının ücretsiz olacağı sözünü vereli iki yıl oldu ve bu süre içinde ortalama dört bin kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybetti. Aynı zamanda bu sözü vermesiyle beraber süreç içerisinde ücretsiz yapmak yerine HPV aşısına zam yaptılar” dedi.

Başlattıkları kampanyanın detaylarını paylaşan Selen, ilk aşamada HPV aşısının bir hak olduğunu ve ne derecede önleyici olduğunu anlattıklarını belirtti. Selen, “HPV aşısı Türkiye’ye 2006 yılında geldi, bunu bilen kadın sayısı çok sınırlı. Biz öncelikle bunun bir hak olduğunu ve ücretsiz olması gerektiğini anlatıyoruz. Kampüslerden sokaklara, kadınların da kendi haklarını bizlerle beraber aradığı ve ‘bu hakkımızı bize verin’ dediği bir imza kampanyası başlatıp, bu talepleri Sağlık Bakanlığı’na ulaştırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kadınların yaşamlarını yitirmesinin sorumlusunun Sağlık Bakanlığı ve cinsiyetçi sağlık politikaları olduğunu vurgulayan Selen, “Biz çalışmayı, onları politik olarak teşhir ederek de örgütleyeceğiz. Aynı zamanda çeşitli cinsel sağlık ve HPV nedir kapsamında atölye ve buluşmalar örgütlemeyi düşünüyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını hatırlatan Selen, “Aşı yapılırken belli kriterler konulacağını anladık; sadece evli ya da belli bir yaş üzerindeki kadınlara yapılabilir. Buna kesinlikle karşı çıkıyoruz çünkü aşının yaşı büyüdükçe etkisi azalıyor. 9-10 yaşından itibaren yapılmaya başlandığında daha etkili olduğunu biliyoruz. Bu yüzden SGK kapsamında ve kesinlikle ücretsiz bir biçimde uygulanması gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

Selen, kadın cinselliğinin bir tartışma konusu haline getirildiğine dikkat çekerek, “Kadınlar genel olarak HPV aşısını bilse ya da bunu yaşamış olsa bile ifade etmekte güçlük çekiyorlar. Toplumsal olarak dışlanacaklarını düşünüyorlar. Çünkü cinsel yolla bulaşan bir hastalık, dolayısıyla buradaki normları da kırmak istiyoruz. Kadınların rahatça ifade ettikleri ve bu hakkının peşine düştükleri bir durum olmasını istiyoruz. Henüz tarama testleri de yaygın bir şekilde yapılmıyor. Taleplerimizden biri de erken teşhis için tarama testlerinin düzenli olarak yapılması” diye konuştu.

HPV aşısının yaşamsal bir ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Selen, “Biz kadınlar yan yana gelmeli ve haklarımızın peşine düşmeliyiz. ÖGK olarak ‘ücretsiz HPV aşısı haktır, istiyoruz’ diyerek bir kampanya başlatıyoruz. Her kadının bu çalışmada yapabileceği bir şey var; kendi hakkımızı alabilmek için gönüllü ağlarımızda yer alabilirler ve burada bizimle beraber bu çalışmayı her açıdan örgütleyebilirler” dedi.