Eğitim Sen, Bakan Tekin’e Tepki Gösterdi: “Dinci, Gerici Cemaat ve Vakıflara Baksın

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Dünyanın hiçbir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi kamu tarafından fonlanmıyor” açıklamasına tepki gösterdi. Sendika, Bakan Tekin’in bu ifadelerine sosyal medyada yanıt vererek, öğretmenlerin kamu tarafından fonlanmadığını, yaptıkları işin ve verdikleri emeğin karşılığını aldıklarını belirti. Ayrıca, öğretmenlerin yoksulluk sınırının çok altında bir ücretle çalıştığını vurguladı.

Eğitim Sen, Bakan Tekin’in açıklamalarını eleştirerek, kamu kaynaklarının dinci ve gerici cemaatler, vakıflar, özel okul patronları ve geçiş garantili köprüler, havalimanları, otoyollar gibi projelere aktarıldığını iddia etti. Bakan Tekin’e, öğretmenlerin itibarını zedelemek yerine, kamu kaynaklarının nereye harcandığını gözden geçirmesi gerektiğini hatırlatı.

Eğitim Sen’in sosyal medyadan yaptığı açıklama şöyle:

“Dünyanın hiçbir yerinde eğitim emekçileri bizzat Milli Eğitim Bakanı tarafından bu kadar itibarsızlaştırılmıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e hatırlatmak istiyoruz. Öğretmenler kamu tarafından fonlanmıyorlar. Yaptıkları işin, verdikleri emeğin karşılığını alıyorlar. Üstelik yoksulluk sınırının çok çok altında bir ücret karşılığı çalışıyorlar. Bakan kamu kaynaklarıyla fonlananları görmek istiyorsa proje adı altında dinci gerici cemaat ve vakıflara, teşvik adı altında özel okul patronlarına, geçiş garantili köprülere, havalimanlarına, otoyollara aktarılan kamu kaynaklarına, 5’li çetenin silinen vergi borçlarına, sarayın harcamalarına ayrılan milyarlara baksın.”