Dört Sınaî Sektör, Her Yıl Avrupa’da 2,7 Milyon Kişiyi Öldürüyor

Dünya Sağlık Örgütü, tütün, işlenmiş gıdalar, alkol ve fosil yakıtların Avrupa’da her yıl milyonlarca kişinin ölümüne yol açtığını açıkladı. Örgüt, hükümetlere daha güçlü sağlık düzenlemeleri uygulama çağrısında bulundu.

BM’nin Küresel sağlık kuruluşu DSÖ, yayımladığı “DSÖ Avrupa Bölgesindeki bulaşıcı olmayan hastalıkların ticari belirleyicileri” başlıklı raporda, alkol, tütün, işlenmiş gıdalar ve fosil yakıtların sebep olduğu hastalıkların Avrupa’da yılda 2,7 milyon ölüme yol açtığını belirtti.

DW’nin aktardığına göre, DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Hans Kluge, bu dört endüstrinin her gün en az yedi bin kişiyi öldürdüğünü ifade etti.

Rapora göre, Avrupa’da yılda 1,15 milyon ölüm sigaradan, 426 bin 857 ölüm alkolden, 117 bin 290 ölüm işlenmiş et ağırlıklı beslenmekten, 252 bin 187 ölüm de tuzlu beslenmekten kaynaklanıyor.

Bu verilere obezite, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri veya yüksek kolesterol seviyesinin neden olduğu ölümler dahil değil!

DSÖ, bu alanlarda faaliyet gösteren büyük şirketlerin öncelikli hedefinin kâr olduğunu, büyük bir pazar payına sahip olmanın çoğunlukla siyasî güce dönüştüğünü belirtti.

Kluge, bu şirketleri kendi kârlarına zarar verebilecek kamu politikalarını engellemekle ve kendi hedeflerini destekleyen araştırmaları finanse ederek bilimi alt üst etmekle suçladı.

Büyük şirketlerin çıkarları ile kamu çıkarlarının örtüşmediğini söyleyen Kluge, alkol ve sağlıksız gıda pazarlamasını düzenleyen yasal önlemlerin yetersiz kaldığını savundu ve “Bu taktikler, geçen yüzyıldaki halk sağlığı kazanımlarını tehdit ediyor ve ülkelerin sağlık hedeflerine ulaşmasını engelliyor” dedi.

Raporda endüstrinin yarattığı lobicilik faaliyetlerinin, kalp damar hastalıkları, kanser ve diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele çabalarını engellediği belirtildi.

DSÖ’ye göre, Avrupa’da yetişkinlerin neredeyse yüzde 60’ı, çocukların ise üçte biri fazla kilolu veya obez.

2017’ye ait son veriler, Avrupa’da kalp damar hastalıkları ve kanser sebebiyle meydana gelen beş ölümden birinin sağlıksız beslenme alışkanlıklarına bağlı olduğunu gösteriyor.

Kluge, “İnsanlar her zaman kârdan önce gelmeli” diyerek, hükümetlere, sağlıksız ürünlerin pazarlanması ve büyük şirketlerin lobicilik faaliyetleri konusunda daha güçlü düzenlemeler uygulama yoluyla halk sağlığı için mücadele çağrısında bulundu.