Galata Kulesi bir ay ziyarete kapatılacak

Galata Kulesi, depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarımı çalışmaları nedeniyle bir ay boyunca ziyarete kapatıldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, kulenin 8. katının çatı onarım çalışmaları nedeniyle geçen yıl kasımdan itibaren ziyarete kapatıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, kulenin yarından itibaren kapatılma gerekçesinin depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarım çalışmaları olduğu belirtildi. Restorasyon sürecinde, Galata Kulesi’nin beden duvarlarında bulunan 400’e yakın göçmen kuş yuvasına asla zarar verilmeyeceği vurgulandı. Kuş yuvaları ve ebabil kuşlarının göç mevsiminin göz önünde bulundurulacağı ifade edildi.

Galata Kulesi’nin geçmişi ve mimarisiyle önemli bir tarihi eser olduğu düşünüldüğünde, bu tür restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının önemi büyük. Kulenin güvenliği ve korunması için yapılan bu çalışmaların, ziyaretçilerin ve çevre sakinlerinin güvenliği açısından önemli olduğu belirtiliyor. Galata Kulesi’nin yeniden ziyarete açılmasıyla birlikte, tarihi ve kültürel mirasıyla İstanbul’un önemli simgelerinden biri olan bu yapı, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam edecek.

NHY, Kültür