New York Times’da tarihi gün: Yüzlerce gazeteci grevde

New York Times’ın 1.100’ü aşkın çalışanı, gazete yönetimiyle sendika arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinden anlaşma çıkmayınca 24 saat sürecek bir greve gitti. Aralarında yüzlerce gazetecinin de olduğu çalışanlar gece yarısından itibaren iş bıraktı. ABD’nin en büyük gazetesinde onlarca yıldır grev yapılmıyordu.

New York Times’da (NYT) gazeteciler sendikası NewsGuild’ın üyesi olan çalışanlarla yönetim arasındaki toplu iş sözleşmesi (TİS) müzakereleri bir buçuk yılı aşkın süredir devam ediyordu.

Sendikanın New York şubesi; şirketin “iyi niyetli bir pazarlık yürütmediğini, çalışanlarla adil bir sözleşmede uzlaşamadığını ve onların taleplerini karşılamadığını” açıklayarak bir günlük grev kararı aldı.

CNN’in “tarihi” diye nitelediği grev kararı uyarınca bugün gece yarısına kadar 1.100’ü aşkın NYT çalışanının iş bırakması bekleniyor. Gazetenin bugünkü dijital ve basılı yayınlarını ise çoğu sendika üyesi olmayan ve ABD dışındaki ülkelerde görev yapan az sayıda çalışanın hazırlayacağı ifade ediliyor.

Okurlardan da greve dijital ortamda destek istediler

NYT’nin idari editörü Joe Kahn, “Perşembe günü boyunca da güçlü bir habercilik yapacağız. Fakat bu normalden daha zor olacak” dedi.

NYT Başkanı ve CEO’su Meredith Kopit Levien dün akşam yayımladığı mesajda şu ifadeleri kullandı: “Times gazetecilerine ciddi zam, sektöre liderlik eden ek haklar ve esnek çalışma şartları sağlayan bir sözleşme yolundaki müzakerelere kesin bir bağlılık göstermemize rağmen böyle sert bir eyleme gitmeleri hayalkırıklığı yarattı.”

Bazı NYT çalışanları ise okurlardan greve destek istedi. Gazetede serbest olarak eleştiri yazıları yazan Amanda Hess, “Okurlardan [grev süresince NYT ile] hiçbir platformda etkileşime girmemelerini ve dijital greve katılmalarını istiyoruz. Bunun yerine yerel haber kuruluşlarını okuyun, kamu radyosunu dinleyin, yemek kitabınızla bir şeyler yapın, Wordle rekorunuzu kırın” dedi.

Zam oranı ve açık müzakerede anlaşma sağlanamadı

Temel anlaşmazlık maddesinin zam oranı olduğu haberlerde belirtiliyor. NYT yönetimi, müzakerelerin Zoom üstünde, sendika üyesi tüm NYT çalışanlarının “gözlemine” açık şekilde sürmesinden de şikâyet ediyor.

CNN’in haberine göre NewsGuild’in New York şube başkanı Susan DeCarava, bu eleştiriye şu yanıtı verdi:

Sendika demokrasisi, sendikanın gücü için hayati önemde. Bu yüzden gazete yönetimi bunu talep etmesine rağmen biz kapalı kapılar ardında müzakere yapmıyoruz. Masada alınacak karardan etkilenecek tüm üyeler bu tartışmaları duymalı. NYT yönetimi masaya hakaretamiz ve saygısız tekliflerle geldi. Bu durumu oradaki tüm çalışanlara açıklamak zorunda kalmaları onları kızdırdı. Bu güçlü grev, yönetimin herkese açık eylemlerinin bir sonucu.

NYT’deki grev, ABD medyasındaki sendika dalgasının ardından bu yıl yaşanan toplu işten çıkarmaların ertesinde geldi. CNN son haftalarda yüzlerce çalışan ile yollarını ayırmış, ülkenin bir diğer büyük haber yayıncısı olan Gannett’ta da 200 kadar çalışanın görevine son verilmişti.

İş güvenliğinin yanı sıra yüksek enflasyon ortamında eriyen ücretlere yönelik iyileştirme talepleri de medya çalışanlarının sendikayla dayanışmaya yönelmesini hızlandırıyor.