Moto kuryenin ölümüne neden olan Somali cumhurbaşkanın oğlu, Somali’ye kaçtı

İstanbul’da 30 Kasım’da meydana gelen trafik kazasında, Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud’un oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud’un kullandığı araç, moto kurye Yunus Emre Göçer’e çarptı. Kazada Göçer hayatını kaybetti.

Somali Cumhurbaşkanlığı, olayın bir kaza olduğunu ve Mohamud’un diplomatik dokunulmazlığı bulunduğunu açıkladı. Ancak Türk yetkililer, Mohamud’un alkollü araç kullandığını ve kaza yerinden kaçtığını iddia etti. Ayrıca Mohamud’un diplomatik pasaportunun olmadığı ve dokunulmazlığının bulunmadığı da ortaya çıktı.

Kazada hayatını kaybeden Yunus Emre Göçer’in ailesi ve meslektaşları, adalet talebiyle eylemler düzenledi. Göçer’in cenazesine binlerce kişi katıldı. Sosyal medyada da #YunusEmreİçinAdalet etiketiyle kampanya başlatıldı.

Türkiye Adalet Bakanlığı, olayı yakından takip ettiğini ve gerekli adımları attığını duyurdu. 8 Aralık’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mohamud hakkında “taksirle ölüme neden olma” ve “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” suçlarından soruşturma başlattı. Aynı gün, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği de Mohamud hakkında yakalama kararı verdi.

Yakalama kararının ardından Türk polisi, Mohamud’un bulunduğu oteli bastı ancak Mohamud’un Somali’ye kaçtığı anlaşıldı.