İsrail güçleri Gazze’de Filistinlileri soyarak gözaltına aldı

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği operasyonlarda, Filistinlilerin soyularak gözaltına alındığına dair ortaya çıkan görüntüler sosyal medyada büyük tepki uyandırdı.

7 Aralık’ta paylaşılan fotoğraf ve videolarda, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahya şehrinde silahlı İsrail askerlerinin yönlendirmesiyle en az 100 Filistinlinin iç çamaşırlarına kadar soyunmuş halde sıralar halinde oturduğu görülüyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) bu görüntülere dair doğrudan bir yorum yapmamış, ancak IDF sözcüsü Daniel Hagari, “IDF savaşçıları ve Şin Bet görevlilerinin yüzlerce terör şüphelisini gözaltına aldığını ve sorguladığını” belirtti.

Al-Araby al-Jadeed gazetesine göre, gözaltına alınarak bilinmeyen bir yere götürülenler arasında Filistinli muhabir Diaa Al-Kahlout da bulunuyordu. Al-Araby al-Jadeed, gözaltına alınan erkeklerin soyunmaya zorlandığını ve bilinmeyen bir yere götürülmeden önce arandıklarını aktardı.

Görüntüler, İsrail güçlerinin Gazze’deki askeri operasyonlarda gözaltına alınan Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleri iddialarını gündeme getirdi. Özellikle gazeteci Diaa Al-Kahlout’un gözaltına alınması, basın özgürlüğüne yönelik endişeleri artırdı.

Bu olaylarla birlikte, Filistinli Gazeteciler Sendikası Başkanı Nasır Ebu Bekir’in verdiği bilgiye göre, Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana yaklaşık 75 gazeteci hayatını kaybetti. Uluslararası toplum, gazetecilere yönelik saldırıları ve basın özgürlüğüne yapılan müdahaleleri kınamaya çağrıldı.