Ticaret Bakanlığı, simitçilere çıkan zam için 550 bin TL ceza tehdidi savurdu

Ankara’da simit fiyatlarının yükseltilip geri alınmasının ardından Ticaret Bakanlığı, simitçilere toplamda 550 bin TL’yi bulan ceza kesme tehdidinde bulundu.

Ankara’da simit fiyatları, valiliğin onayıyla önce 10 TL’den 15 TL’ye çıkarıldı, ancak daha sonra bu zam geri alındı. CHP Milletvekili Semra Dinçer, Ticaret Bakanlığı’nın simitçilere yönelik ciddi bir ceza tehdidinde bulunduğunu ifade etti.

Ankara Pideciler ve Simitçiler Odası yöneticileri, Ticaret Bakanlığı’nın çağrısı üzerine zamı geri aldıklarını açıkladılar. CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, olayın detaylarını öğrenmek için odayı ziyaret etti. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan tehdit sonrasında Dinçer, şu açıklamayı yaptı:

“Oda Başkanımızdan tüm hikayeyi baştan sona dinledik. Ankara Valiliği tarafından onaylanan simit zammı tam 20 gün sonra kamuoyuna duyurulmuştu. Pazar gece saat 02.00’de Oda Başkanı, Ticaret Bakan Yardımcısı tarafından aranarak sabah görüşmeye çağırılmış. Oda Başkanı diyor ki, ‘bir görüşmeden çok sorguya çağırıldık gibi hissettik.’ Bakanlık, ‘hepiniz 550 bin TL’yi bulan cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz’ demiş.”

Simit fiyatlarındaki bu olayın ardından Ticaret Bakanlığı’nın sert tutumu, sektördeki gelişmeleri yakından takip edenleri endişelendirmeye devam ediyor. Simitçilerin durumu ve Bakanlığın tutumuyla ilgili gelişmeler kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.