back to top
Ana Sayfa Haber Ekonomi-Emek İzmir’de Romanların Elektriklerinin Kesilmesine Tepki: “Yandaşa Var, Yoksula Yok”

İzmir’de Romanların Elektriklerinin Kesilmesine Tepki: “Yandaşa Var, Yoksula Yok”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İzmir’de borçları nedeniyle faturalarını ödeyemeyen Roman yurttaşların elektriklerinin polis eşliğinde kesilmesine tepki gösterdi. Romanların pandemi nedeniyle yaşadıkları sorunlarla ilgili TBMM’ye araştırma önergesi veren Purçu, “Bu soğukta onları böylesine çaresizce bırakmak adil değil. Birçok yandaş holdingin milyon liralık vergi borçları silinirken gariban halka bunu yapmak adil mi” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Konak ilçesine bağlı Tepecik Mahallesi’nde faturalarını ödeyemedikleri için elektrikleri kesilen Romanlar’ın soğukta çaresiz bırakıldığını söyledi. İzmir’de Ege Mahallesi, Hilal Mahallesi  ve hatta Türkiye’deki birçok Roman mahallesinin sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Purçu, “İzmir Tepecik Mahallesi’nde Faturasını ödeyemeyen Roman vatandaşlarımızın elektrikleri, önceki gün polis eşliğinde kesildi. Pandemi yüzünden birçoğu işsiz ve yoksulluk içerisinde. Kış aylarında elektrikleri kesilen Roman vatandaşlar gaz lambaları ve tüplerle olayı protesto ediyor. Bu soğukta onları böylesine çaresizce bırakmak adil değildir, sosyal devlet ilkemiz ile bağdaşmaz” dedi.

“SOKAK EKONOMİSİ ÇÖKTÜ”

Romanların genel olarak sokak ekonomisi ile geçinen, boyacılık, çiçekçilik, müzisyenlik gibi işlerde çalışan insanlar olduğunu vurgulayan Purçu, şöyle konuştu:

“Birçoğunun sosyal güvencesi yok. Normal yaşantılarında bile zorlukla geçimlerini sağlamaya çalışan Romanlar, pandemi döneminde AKP iktidarının yanlış politikaları nedeniyle giderek artan ekonomik krizle beraber yoksullukla, hatta açlıkla karşı karşıya kalmıştır. Çarşı pazar fiyatlarının cep yaktığı, her gün yeni zamların üst üste eklendiği, ekonomik krizin her geçen gün arttığı bir ortamda insanlar çiçek satın almıyor, ayakkabısını boyatmıyor. Sokak ekonomisinin böylesine çöktüğü bir dönemde, sokaktan geçimini sağlayan Roman vatandaşlar fatura ödemek bir yana yiyecek ekmeği zor buluyorlar. Bu insanlara pandemi bir kere vurduysa vicdansızlık ve adaletsizlik bin kere vurdu. Uzaktan eğitim gören çocukları, minik bebekleri var. Vicdanınız nasıl elveriyor minicik bebekleriyle hastanelere gitmek zorunda kalmalarına, çocukların eğitim alamamasına.”

“ZENGİNE VAR, YOKSULA YOK”

TBMM’ye Romanların sıkıntılarıyla ilgili araştırma önergesi veren Purçu, şunları nalattı:

“Bu vatandaşlar borçlarını reddetmiyorlar, faizinin kaldırılmasını, 60 ay vade ile yapılandırılmasını talep ediyorlar. Bu kolaylık sağlandığı takdirde azar azar borçlarını ödeyebilecekler. Hal böyleyken Roman vatandaşlarımızı güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirmek yanlıştır. Birçok yandaş holdingin milyon liralık vergi borçları affedilirken, silinirken gariban halka bunu yapmak adil mi, sosyal devlet ilkesine, vicdana sığar mı? Bu durum bugün Tepecik’te gözlemlenen, ama Türkiye’nin birçok Roman mahallesinin sorunudur. Toplumun adalet duygusunun daha fazla zedelenmemesi için, yoksul halkı daha fazla açlığa mahkûm etmemek için, sosyal devlet ilkesinin gereğinin yerine getirilmesi için, gelirleri olmayan bu vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin acilen giderilmesi gerekmektedir.” (ANKA)