İsviçreli Emekçi Kadınlar: Emekliliğimizden Elinizi Çekin!


18 Eylül Cumartesi günü İsviçre’nin Bern kentinde kadınların emeklilik yaşının yükseltilmesine yönelik parlamentodan geçirilmek istenen yasa protesto edildi. İsviçre Sendikalar Federasyonu (SGB) ve 10 işçi federasyonunun bir araya gelerek oluşturduğu Travail.Suisse tarafından organize edilen mitinge binlerce kişi katıldı.

18 Eylül Cumartesi günü İsviçre’nin Bern kentinde kadınların emeklilik yaşının yükseltilmesine yönelik parlamentodan geçirilmek istenen yasa protesto edildi. İsviçre Sendikalar Federasyonu (SGB) ve 10 işçi federasyonunun bir araya gelerek oluşturduğu Travail.Suisse tarafından organize edilen mitinge binlerce kişi katıldı.

Emeklilik sisteminin bugünkü halinin dahi yetersiz olduğunu söyleyen sendikalar, bu yasanın geçmesi durumunda kadın erkek tüm işçilerin haklarına daha fazla saldırı olacağını, emeklilik yaşının yükseltilmesiyle kalınmayıp emeklilik maaşlarının da düşürüleceğini söylüyorlar. Ayrıca kadınların sadece işte değil evde de daha fazla çalıştığını ve bu çalışma karşılığında hiçbir ücret almadığını bu nedenle de kadınların daha fazla yıprandığını belirtiyorlar. İsviçre’de kadınlar erkeklerden yüzde 20 oranında daha düşük ücret alıyorlar, emekli maaşları da erkeklerinkinden üçte bir oranında daha düşük.

Kadınlar sadece emeklilik yaşının yükseltilmesine itiraz etmiyorlar. Aynı zamanda emeklilik maaşlarının yükseltilmesini, ücretli hamilelik ve annelik izinlerinin uzatılmasını, eşit işe eşit ücret taleplerinin hayata geçirilmesini istiyorlar. İsviçreli emekçi kadınlar ve sendikalar uzun zamandır eşit işe eşit ücret talebiyle mücadele ediyorlar. 2019 yılının Haziran ayında 200 ayrı noktada “İyi bir ücret, yaşamak için zaman ve saygı” talebiyle alanlara çıkmış, ses getiren büyük protestolar gerçekleştirmişlerdi.

Emekçi kadınlar ücretlerinin düzeltilmesi talebiyle mücadele ederken, İsviçre parlamentosu kadınlarda emeklilik yaşını 64’ten 65’e çıkarmak istiyor. Geçtiğimiz haziran ayında görüşülen ve AHV/AVS21 reform planı olarak adlandırılan yasanın parlamentonun güz dönemi oturumunda onaylanması bekleniyor. Fakat yasaya itiraz olması durumunda yüz gün içinde elli bin imzayla kanun referanduma götürülebiliyor. SGB geçtiğimiz aylarda “Kadınların Emekliliğine Dokunma” çağrısıyla bir imza kampanyası başlatmış ve bir hafta içinde yaklaşık 315 bin imza toplanmıştı. 2017 yılında da emeklilik yasasında “reform” yapılmak istenmiş fakat yapılan referandumda reddedilmişti. Bugün çıkarılmak istenen yasa İsviçreli kapitalistlerin son 20 yılda üçüncü denemeleri olacak. Yükselen itirazlara bakılırsa da yine başarısız olacaklar.

İşçilerin emeklilik hakkı tüm dünyada tırpanlanmaya çalışılıyor. Kapitalistler için her türlü kolaylığı, vergi indirimini, teşviki sağlayan hükümetler, açığı işçilerin emeklilik hakkını gasp ederek kapatmaya çalışıyor. İşçilerin emeklilik hakkı bütçelerdeki deliklerin sorumlusu olarak gösteriliyor. Kamu kaynakları sermayeye aktarılırken emekçilerden “tasarruf yapması” bekleniyor. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi İsviçre’de de işçiler ve emekçi kadınlar bu saldırılara boyun eğmiyor, sesini yükseltiyor. Kampanyalar, mitingler, grevler örgütleniyor, kadın-erkek işçiler alanlarda bir araya geliyor. Bern’de olduğu gibi “Emekliliğimizden Elinizi Çekin” diye haykırıyorlar.