İşte hayat sensiz de yaşanacak

– İLHAN İREM (01.04.1955 – 28.07.2022) ANISINA SAYGIYLA-

Gençliğimin figürleri tek tek ayrılıyor yaşamdan. İlhan İrem, o güzel yumuşak sesiyle muhteşem besteleri, özgün müziği, duyarlı kimliği ile çok sevdiğim müzisyenlerden biriyd i. Ölüm haberini alınca ilk aklıma düşen “Yazık oldu yarınlara, avunurum anılarla, hani nerde ümitlerim, hepsi sanki bir rüya” oldu.

Yaşam bir rüya mı? Biz uyumaya devam mı ediyoruz? Sen uyandın mı sevgili İlhan İrem? “Sen hiç sensiz kalmadın ki!” demiştin bir şarkında artık bizde sensiz kaldık.

Verdiğin bir röportajda “Dünyaya geldiğim topraklar için kaygılanmak, haksızlıklara itiraz etmek, ülkeme borcumdur. Her şeyin bir sonu varsa Türkiye geçmişi ve geleceği hatırlayıp mutlaka karanlıktan çıkacak” demiştin. Kaygılandın ülken için ama hep büyük bir umut besledin. Yaşam amacını biliyordun ve o yolda ilerledin. Hem çok daha başarılı, mutlu oldun ve ilham verdin.

Yaşam amacımız bu dünyaya yapmak için geldiğimiz şey, dünyaya sunacağımız katkıdır. Kişinin kendini ne yaparak veya neye hizmet ederek gerçekleştirip geliştireceğidir. Sen bunu bilen, yeteneğinin üzerinde odaklanan, eserler veren, müziğinle gerçekleştirenlerden oldun. Yaşam amacını, yönünü bildin, ürettin, paylaştın ve yaşadığın topluma çok güzel bir iz bıraktın.

Bu hayatta amacı olmalı insanın. Amacın yoksa koskoca bir boşluğun içindesin. Birçok insan sahip olduklarına rağmen hayatını anlamsız ve keyifsiz buluyor. Bunun sebebi çoğu kişinin tutkusunun peşine düşmeye cesaret edememesi, yaşama amacının ne olduğunu bulamaması/odaklanamaması/bilememesi. Ne yaparken zamanın geçtiğini anlamazsınız? Neyi yaparken mutlu olursunuz? Sizi ne heyecanlandırır? Kısacası, neye tutkunuz var? Neye tutkunuz olduğunu bilmek, yaşamda amacınızı bulmak için önemlidir. Tutku, sizin kimliğinizle ilişkili, sizin için anlamlı ve önemli şeyin ortaya çıkmasıdır. Tutkunuz, varoluşunuzun özüdür. Tutkunuz, sizin öykünüzdür.

Hala hayattaysanız, hayatınızın bir amacı var demektir. Büyük şeyler yapabilirsiniz. Potansiyelinizi, fikirlerinizi açığa çıkartabilirsiniz. Odaklanın yalnızca ve yaşamınızı daha anlamlı kılın.

“İşte Hayat Sensiz de Yaşanacak” ama yaşama bıraktığın güzellikler hep var olacak. Borcun borcumuz, umudun umudumuz. Kendimizi gerçekleştirmek ve senin gibi bir iz bırakarak gelip geçmek/göçmek hedefimiz olsun.

Sonsuz saygıyla…

A. Semih İŞEVİ
Latest posts by A. Semih İŞEVİ (see all)
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku