İngiltere’de, sığınmacıları durdurması için Türkiye’ye ödeme yapmış

İngiltere’nin Türkiye’ye sığınmacıları durdurmak için 3 milyon sterlin ödediği iddiası, uluslararası basında geniş yankı buldu. The Guardian gazetesi, İngiltere’nin Türkiye’nin sınır gücü operasyonları için sağladığı ekipman ve finansman desteğinin kapsamını, sığınmacıların Avrupa’ya geçişini engelleyecek şekilde genişlettiğini yazdı.

Gazetenin haberine göre, İngiltere İçişleri Bakanlığı, Türkiye’ye 2022 yılında 3 milyon sterlin ödedi. Bu paranın bir kısmı, Türkiye’nin İran ve Suriye sınırlarında kullanmak üzere araç ve eğitim desteği olarak verildi. Bir kısmı da, Türkiye’deki sığınmacılara geri dönüş ve yeniden entegrasyon yardımı olarak ayrıldı.

Haberde, İngiltere’nin bu desteğinin “Resmi kalkınma yardımı” (ODA) bütçesinden sağlandığı ve bakanlığın İstihbarat Direktörlüğü’nün parçası olan Uluslararası Operasyonlar aracılığıyla ödendiği belirtildi.

The Guardian, Türkiye’nin sınırda yaptıklarını eleştiren insan hakları savunucularının görüşlerine de yer verdi. Haberde, Türk sınır güçlerinin sığınmacılara karşı aşırı şiddet ve kötü muamele uyguladığına dair video kayıtları olduğu iddia edildi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı ise, The Guardian’a yaptığı açıklamada, yasadışı göç, uyuşturucu kaçakçılığı ve modern kölelikle mücadele için yurtiçi ve yurtdışında çalıştıklarını söyledi. Bakanlık sözcüsü, “Bunun gibi sosyal açıdan büyük zarar veren konularla ilgili attığımız adımlar, Türkiye gibi müttefiklerimizdeki operasyonel meslektaşlarımızla karşılıklı yarar sağlayan yakın çalışmayı da kapsıyor” dedi.

Bu haber, İngiltere’nin Türkiye’ye sığınmacıları durdurmak için 3 milyon sterlin ödediği iddiasını ele alan profesyonel tonlu, uzun bir blog yazısıdır. Bu yazının formatını, uzunluğunu ve tonunu değiştirmek isterseniz aşağıdaki önerilerden birini seçebilirsiniz.


Kaynak:
The Guardian: İngiltere, sığınmacıları durdurmak için Türkiye’ye 3 milyon sterlin ödedi. https://www.birgun.net/haber/the-guardian-ingiltere-siginmacilari-durdurmak-icin-turkiye-ye-3-milyon-sterlin-odedi-443811