HEDEP’li vekiller, küfreden MHP’li Adan’ı protesto etti

HEDEP’li milletvekilleri, Sırrı Sakık’a küfreden MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan’ı, Meclis kürsüsünü işgal ederek protesto etti.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Agirî Milletvekili Sırrı Sakık, 26 Ekim’de Meclis Genel Kurulu’nda cumhuriyet tarihi boyunca yapılan katliamları yazdığı rulo kağıdını göstermişti. MHP’li Meclis’i yöneten MHP Başkanvekili Celal Adan, mikrofonun açık olduğunu unutarak, Sakık’a küfürlü sözler sarf etmişti.

Sarf ettiği sözlere dair özür dilemeyen MHP’li Adan, bugün bir kez daha Meclis’i yönetti. MHP’li Adan, oturum açılışında Sakık’a hakaret ve küfürlerini inkar etti. HEDEP’liler bu duruma sert tepki gösterdi. Bulunduğu yerden Adan’a tepki gösteren HEDEP’li Sakık, özür beklediklerini belirtti.

Sakık, “Bakın, ben burada kime ne yaptığınızı çok iyi biliyorum. Bütün parlamento da biliyor. Bu parlamentodan özür dilemeniz gerekir, bizden özür dilemeniz gerekir, bize milyonlarca oy vermiş vatandaşlardan özür dilemeniz gerekir. Öyle geçiştirmekle olmaz. Grupta oturup birbirinizi alkışlamakla… Sizi sanki Kurtuluş Savaşı’nda bir kahraman gibi karşılıyorlardı; çok ayıp. Bunlar size de parlamentoya da yakışmıyor. Tutumunuzla ilgili söz istiyorum” ifadelerini kullandı.

Kürsünün etrafı sarıldı

Adan, Sakık’a söz vermedi. HEDEP sıralarından ayrılan Sakık, Adan’ın üzerine yürüdü. Adan, MHP Milletvekilli Zuhal Karakoç Dora’ya söz verdi. Sakık ve HEDEP’in diğer vekilleri, buna dönük tepkilerini sürdürdü. Bu sırada MHP’li vekiller, bulundukları sıralardan kalkarak kürsünün etrafını sardı ve Sakık’ın kürsüye geçip konuşmasını engellemek istedi.

Söz alan HEDEP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, tutanak ve video kayıtlarının bir bütün olduğunu ve video kayıtlarında küfür ve hakaretin bulunduğunu dile getirdi. Oluç, “Video kayıtlarında olan çok nettir. Herkes tarafından görünür ve duyulur bir şeydir. Meclis kürsüsünde bir küfrün divanda bir küfrün hiç kimseyi hedefleyip hedeflemediğinden bağımsız olarak söylüyorum; küfür edilmesi meclisin çalışmaları açısından asla kabul edilebilir bir şey değildir. Temiz dili divanda oturan bir başkanvekili kullanmadığı zaman meclisin tamamına hakarettir bu” dedi.

“İade ediyoruz”

Oluç, Adan’ın hakaret ve küfürlerin tüm gazete ve televizyonlarda haberleştirildiğini anımsattı. Oluç, “Bizim grubumuza, seçmenlerimize, milletvekillerimize, benim grup başkanvekili yaptığım gruba söylenmişse misli ile bunu iade ediyoruz. Asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kınıyoruz, protesto ediyoruz” diye konuştu.

“Öyle yağma yok, biz varız”

HEDEP Mersin Milletvekili Perihan Koca ise, Adan’ın halkın iradesi ile seçilen vekillerine küfrettiğini dile getirdi. Koca, “Şu anda Genel Kurulu yöneten bu zatın, herhangi bir yaptırım ve özür dilemeden bu meclisi yönetiyor olması utanç duyulası bir durumdur. Meclisi bu zatın yönetiyor olmasını bir kadın milletvekili olarak zül olarak görüyorum ve kabul etmiyorum. Erkek şiddetini, erkek egemen sistemi üreten bu dil ile bu zihniyet ile asla ama asla uzlaşmayacağız. Cezasızlık zırhına yaslanarak, erkekliği yüceltmeye ve kadın düşmanı politikalarla güçlendirme niyetindesiniz. Ama yok öyle yağma. Biz varız” ifadelerini kullandı.

Vekiller kürsüyü işgal etti

Adan’ın Sakık’a söz vermemesi üzerine Oluç, bir kez daha söz aldı. HEDEP milletvekilleri de Meclis kürsünü işgal etti. HEDEP’liler, alkış ve zılgıtlar ile durumu protesto etti. Adan, buna rağmen Saadet Partisi Bülent Kaya’ya söz verdi. Protesto nedeniyle Kaya konuşmadı.

Ardından söz alan Kaya, küfrün tutanaklara yansımadığını ancak görüntülerde yer aldığını dile getirdi. Bu sırada HEDEP’liler protestolarını sürdürdü. Adan, bunun üzerine oturuma ara verdi.
Meclis Başkanvekili Adan, AKP’lilerin talebi üzerine Meclis’e 5 dakika ara verdi. Ancak ara HEDEP’lilerin protestosu nedeniyle yirmi dakika sürdü. Aranın ardından tekrar söz alan Adan, tutanakta küfrün yer almadığını ifade ederek kendini savundu.

“Fazla bir durum ortaya çıkarır”

Meclis’te söz almadan konuşan Sakık, “Bu kadar evirip çevirmeye gerek yok” dedi. Adan, Sakık’ın sözlerine müdahale etti. Söz verilen MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, “Hem parlamentomuza yönelik hem de bu noktada bunu duymak isteyen kimse çok net, duraksamaya yer vermeyecek bir takım açıklamalarda bulunduk. Bütün bu açıklamalara rağmen bir takım şeylerin yetersiz olduğuna dair kanaatiniz varsa bu ayrı bir şey bir şey. Biz neyin ne olduğunu izah ettik. Bunu hiçbir parti grubunu hiçbir şahsı hedef almadığını da söyledik. Bunun üzerine daha fazla gitmek bu meclis için daha fazla bir durum ortaya çıkarır. Buna gerek bulunmamaktadır” diye konuştu.

Genel Kurul devam ediyor. (MA)