HDP’li beş belediyeye kayyım atandı

Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan ve Altınova’nın HDP’li belediye eşbaşkanları gözaltına alındı. Bu belediyelere kayyım atandı.

Iğdır Belediyesi Eşbaşkanı Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ile Peymandara Turhan, Baykan Belediye Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ile Özden Gülmez, Kurtalan Belediye Eşbaşkanları Baran Akgül ile Esmer Baran, Altınova Belediyesi Eş Başkanı Casim Budak bu sabah görevden alındı. Yerlerine Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç ve Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın’ın kayyım olarak atandığı açıklandı. Muş’un Altınova Belediyesi’ne de Korkut Kaymakamı Hasan Sadebıyık kayyım atandı.

Kayyım atamasının ardından eşbaşkanlar evlerinde gözaltına alındı. Belediye binaları da polis kordonuna alındı.

HDP’NİN 45 BELEDİYESİNE KAYYIM ATANDI 

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinin ardından HDP’nin şu ana kadar 45 belediyesine kayyım atandı. 21 belediye eşbaşkanı cezaevinde. HDP’nin kalan belediye sayısı ise 12.

HDP: SARAY REJİMİ HALK İRADESİNE DÜŞMANLIĞINI GÖSTERDİ

HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bu sabah Iğdır, Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyelerimiz gasp edildi. Saray rejimi bir kez daha halka ve halk iradesine düşmanlığını gösterdi. İktidar halka yaptığı bu düşmanlığın hesabını er geç verecek, halkımız saldırılara boyun eğmeyecektir” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL: ERDOĞAN ‘NORMAL’E DÖNÜYOR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına tepki göstererek şöyle dedi: “Seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak yerlerine kayyım atamak, darbe dönemine öykünmektir, halk iradesini hiçe saymaktır! Bu uygulamayı ısrarla sürdürüyor olması, Recep Tayyip Erdoğan’ın kutuplaştırmadan ve ötekileştirmeden beslenen “normal”ine döndüğünü göstermektedir.”