HDP’den ‘yargıya talimat’ belgesi

HDP sözcüsü Osman Baydemir, “yargıya talimat” tartışmasına yeni bir belge ile katıldı. Meclis’te basın toplantısı yapan Baydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile HDP’li milletvekilleri hakkında düzenlenen fezleke sayılarındaki artışı verdi.

Adalet Bakanlığı’nda HDP eş başkanlarının sözlerini fezlekeye döken bir birim oluşturulduğunu iddia eden Baydemir, yargının talimatlandırıldığıyla ilgili bir belge göstermek istiyorum” diyerek şunları söyledi:

“HDP Eş Başkanı Demirtaş 9 Eylül’de Diyarbakır’da bir basın toplantısı yapıyor. Adalet Bakanlığındaki birim devreye giriyor. Sabah açıklama yapılıyor, öğleden sonra Adalet Bakanlığı talimat gönderiyor. Demirtaş’ın açıklaması da ekli belge olarak gönderiliyor. Gizli ibareli yazıda “Gereğinin ifasi ile yapılan işlem sonucunda ivedi bilgi verilmesini rica ederim” deniliyor.  Gereğinin yapılması fezleke demektir. Rica etmek” devlet yazışmasında talimat demektir.

9 Eylül 2015 de bu yazı ulaşır ulaşmaz da başsavcı vekili aynı gün fezlekeyi hazırlamıştır. Şu an Eş Genel Başkanımız Demirtaş’ın tutuklu olduğu dosyalardan biri bu fezlekedir.”