Halk ekmek araştırması: Tüketim yüzde 92 arttı, kuyrukta bekleme süresi en az 35 dakika

Halk Ekmek kuyruğu

Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Erkan Aktaş, Prof. Dr. İhsan Kamalak ve Doç. Dr. Mehmet Ali Çelik tarafından yürütülen “Halk Ekmek Tüketim Alışkanlıkları” başlıklı araştırma sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, Mersin’de halk ekmek tüketimi son bir yılda yüzde 92 artarken, halk ekmek satış noktalarında kuyrukta bekleme süresi ortalama 35 dakika olarak belirlendi.

Araştırmanın amacı, halk ekmek tüketiminin ekonomik, sosyal ve sağlık açısından etkilerini ortaya koymak ve halk ekmek üretim ve dağıtım süreçlerine ilişkin öneriler geliştirmek olarak belirtildi. Araştırma kapsamında Mersin merkez ilçelerinde yaşayan 18 yaş ve üzeri 1000 kişiye anket uygulandı.

Artı Gerçek’ten Abidin Yağmur’un haberine göre, ankete katılanların yüzde 86’sı halk ekmeği tükettiğini, yüzde 14’ü ise tüketmediğini belirtti. Halk ekmeği tüketenlerin yüzde 67’si her gün, yüzde 23’ü haftada birkaç gün, yüzde 10’u ise ayda birkaç gün halk ekmeği aldığını ifade etti. Halk ekmeği tüketmeyenlerin yüzde 42’si halk ekmeğinin kalitesiz olduğunu, yüzde 28’i ise kuyrukta beklemek istemediğini söyledi.

Halk ekmeği tüketenlerin yüzde 74’ü halk ekmeğinin ucuz olduğu için tercih ettiğini, yüzde 15’i sağlıklı olduğu için, yüzde 11’i ise lezzetli olduğu için tercih ettiğini belirtti. Halk ekmeği tüketenlerin yüzde 92’si son bir yılda halk ekmeği tüketim miktarının arttığını, yüzde 8’i ise değişmediğini veya azaldığını bildirdi.

Halk ekmeği tüketenlerin yüzde 64’ü halk ekmeğinin kalitesinin iyi olduğunu, yüzde 27’si orta olduğunu, yüzde 9’u ise kötü olduğunu düşündüğünü ifade etti. Halk ekmeği tüketenlerin yüzde 73’ü halk ekmeğinin gramajının uygun olduğunu, yüzde 17’si az olduğunu, yüzde 10’u ise fazla olduğunu belirtti.

Halk ekmeği tüketenlerin yüzde 81’i halk ekmek satış noktalarının sayısının artırılması gerektiğini, yüzde 19’u ise mevcut sayının yeterli olduğunu söyledi. Halk ekmek satış noktalarında kuyrukta bekleme süresinin ortalaması ise 35 dakika olarak hesaplandı.

Araştırma sonucunda, halk ekmek tüketiminin artmasının en önemli nedeninin fiyat avantajı olduğu, ancak halk ekmek üretim ve dağıtım süreçlerinde bazı sorunlar yaşandığı belirtildi. Araştırmacılar, halk ekmek kalitesinin artırılması, gramajın standartlaştırılması, satış noktalarının çeşitlendirilmesi ve kuyruk oluşumunun önlenmesi için öneriler sundu.

NHY/ Artı Gerçek

Nokta Haber Yorum
Latest posts by Nokta Haber Yorum (see all)