Almanya’ya düzensiz göçte Türk vatandaşları: 2019’dan 2023’e

Almanya’ya düzensiz göçte Türk vatandaşlarının sayısı son yıllarda önemli bir artış gösteriyor. 2019 yılında 2 bin 77 olan bu sayı, 2022 yılında 9 bin 94’e, 2023 yılının ilk dokuz ayında ise 12 bin 321’e yükseldi. Federal Polis, sene sonuna kadar bu sayının 20 bine ulaşmasının beklendiğini ifade ediyor.

Hangi sınırlardan kaç Türk vatandaşı giriş yapıyor?

Almanya’ya yasa dışı yollarla girmeye çalışan Türk vatandaşlarının sayısı giriş yapmaya çalıştıkları sınırlara göre farklılık gösteriyor. 2019’da pandemiden önce Polonya sınırından girerken yakalanan Türk pasaportlu göçmen sayısı sadece 31 iken, bu sayı 2022’de 907’ye, bu sene Eylül sonuna kadar da bin 857’ye yükseldi.

İsviçre’den girişlerde de 2019’da sadece 52 düzensiz göçmen tespit edilirken geçen sene bu 471, bu senenin ilk dokuz ayında da bin 180 oldu.

Almanya’ya doğuda sınırı olan Çekya’dan girişlerde de 2019’da 568 Türk vatandaşı saptanırken, bu sayı geçen yıl 2 bin 721’e yükseldi. Bu sene ise Türk pasaportu taşıyan düzensiz göçmen sayısında düşüş kaydedildiği ve bin 440 kişinin yakalandığı belirtildi.

Avusturya sınırından girişlerdeki artış ise kesintisiz devam ediyor. 2019 yılında Avusturya sınırında sadece 468 Türk vatandaşı tespit edildi. Bu sayı geçen sene 3 bine yaklaşırken, bu senenin ilk dokuz ayında 6 bini aştı.

Kimler geliyor?

Federal poliste alınan bilgilere göre Almanya sınırlarında yakalanan Türk vatandaşları arasında erkeklerin sayısı kadınların dört katı. Gelenlerin yarısının yaşları da 18-32 arasında.

Polis, içinde bulunduğumuz 2023 yılında özellikle 14 yaş altı çocuk sayındaki artışa dikkat çekiyor. 2022’de Türk pasaportu taşıyan düzensiz göçmenler arasında 14 yaş altı çocukların oranının yüzde 5-9 arasında değiştiği, bu yıl ise bu oranın yüzde 25’e yaklaştığı belirtiliyor.

Neden geliyorlar?

Sığınmacılara yardım eden sivil toplum kuruluşu ProAsyl’ün Aşağı Saksonya Yönetim Kurulu Üyesi, avukat Dündar Kelloğlu, eskiden genelde tehlikeli olduğu için erkeklerin düzensiz yolla geldiğini, kalmayı başarmaları halinde ailelerini yanlarına getirdiklerini söylüyor. Kelloğlu, son yıllarda ise bunun değiştiğini, tehlikesine rağmen çok sayıda kişinin ailesiyle birlikte yola çıktığını, hatta kimi ailelerin küçük yaşta çocuklarla yola düştüğünü belirtiyor.

“Gelenlerin ezici çoğunluğunun kişisel bir iltica gerekçesi yok. Türkiye’deki genel siyasi ve ekonomik gidişat yaşam alanı bırakmadığı için geliyor” diyen kıdemli avukat, bireysel bir tehdit veya tehlike ya da haklarında soruşturma veya takibat olmadığı takdirde Almanya’da kabul edilme ve oturum alma şanslarının çok düşük olduğunu vurguluyor.

Almanya’da nasıl bir süreçle karşı karşıyalar?

Almanya’da iltica başvurusu yapan Türk vatandaşlarına son aylarda ret cevabıyla birlikte doğrudan ülkeyi terk etme tebligatının da gönderildiğini belirten Kelloğlu, burada amacın hızlı şekilde sınır dışı etme ve caydırma olduğunu ifade ediyor. Kelloğlu, “Retle beraber sınır dışı geldiğinde karara itiraz etseniz dahi idari mahkeme yürütmeyi durdurmayabilir, yani hızla sınır dışı edilmeniz söz konusu olabiliyor” diye de ekliyor.

Sonuç olarak, Almanya’ya düzensiz göçte Türk vatandaşlarının sayısı son yıllarda önemli bir artış gösteriyor. Bu artış, Türkiye’deki siyasi ve ekonomik gidişat ile ilgili endişelerin yanı sıra, Balkan ülkeleri üzerinden Almanya’ya giriş yapmanın artan kolaylığı ile açıklanabilir. Almanya’da iltica başvurusu yapan Türk vatandaşlarının büyük çoğunluğu, bireysel bir tehdit veya tehlike ya da haklarında soruşturma veya takibat olmadığı takdirde, kabul edilme ve oturum alma şansına sahip değil.

NHY/ DW Türkçe