Gülmen ve Özakça için Soylu’ya belgeli cevap

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da yaptığı açıklamada, açlık grevi sırasında tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve ilkokul öğretmeni Semih Özakça’ya ağır suçlamalar yöneltti.

“Basının yoğun şekilde takip ettiği sözde bir açlık greviyle karşı karşıyayız” ifadesini kullanan Soylu, “Bu olay KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin işlerine dönebilmeleri için başlattıkları açlık grevi şeklinde pazarlanmıştı… Kasım ayından bu yana açlık grevine destek verenler, o kişilerin DHKP-C üyesi olduklarını söylediler mi?” şeklinde konuştu.

Bakan Soylu, “Yapılan haberlerde özellikle akademisyen ve öğretmen vurgusu yapıyorlar ki; olay daha kolay yönetilsin, tiyatro daha güzel oynansın” diye ekledi.

Örgüt üyeliği suçlamasına belgeyle cevap

Gülmen ve Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı ise Soylu’nun müvekkillerine yönelik suçlamalarına tepki gösterdi. İçişleri Bakanı’nın “örgüt üyeliği” suçlamasını geri çeviren Kozağaçlı, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada “Soylu’nun henüz onaylanmamış bir iddianameye yönelik konuşmasının önemli bir suç olduğunu” savundu.

Kozağaçlı, 2012’de Gülmen hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla bir dava açıldığının doğru olduğunu ancak bu davadan beraat çıktığını ve kararın kesinleştiğini söyledi. “2012 yılından bu yana örgüt üyesi olduklarını biliyoruz” demenin mahkemenin beraat kararını tanımamak olduğunu söyleyen Kozağaçlı, Bakan’ın kendisini bu şekilde yargının yerine koyduğunu ifade etti.

Kozağaçlı Twitter hesabından da Gülen ve Akça’nın 17 Mayıs tarihli adli sicil kayıtlarını paylaştı. Belgelere göre iki eğitimcinin de adli sicili temiz.

“Çocuklarımızı terörist olarak eğitsinler diye göndermiyoruz”

Kozağaçlı, haklarında 20 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlanan Gülmen ve Özakça için, “Biz çocuklarımızı terörist olarak eğitsinler diye okula göndermiyoruz” diyen Soylu’nun suçlamalarına da “son derece tehlikeli bir dezenformasyon” yanıtını verdi.

Özakça için Ankara Cumhuriyet Savcısı’nın devam etmekte olan bir mütalaası olduğunu söyleyen Kozağaçlı, bu dosyada, Özakça’nın herhangi bir örgüt üyesi olmadığı ve beraat etmesi gerektiği yönünde bir savcılık görüşü olduğuna dikkat çekti. Avukat Kozağaçlı, “Bu nedenle yargı kararları ve savcılık işlemlerini tanımayan bir bakan ile karşı karşıyayız” diye ekledi.

Enfeksiyon riski sürüyor

Gülmen ve Özakça ile son avukat görüşmesinin dün akşam yapıldığını söyleyen Kozağaçlı, cezaevinde kendilerine, su, tuz ve şekerin temin edildiğini söyledi.

Hijyen konusunda müvekkillerinin enfeksiyon riski taşıdığını tekrarlayan Kozağaçlı, Gülmen’in birden fazla kişiyle, Özakça’nın ise bir kişiyle birlikte kaldığını söyledi.

Gülmen ve Özakça’nın mesajı

Gülmen ve Özakça’nın kendilerine destek vermek amacıyla düzenlenen protesto gösterilerinde yaralanan ve gözaltına alınan insanlara yönelik haberleri duyup çok üzüldüklerini belirten Kozağaçlı, öncelikle bu kişilere geçmiş olsun mesajlarını gönderdiklerini belirtti. Eylemin yapıldığı yerde polis blokajı yüzünden esnafın dükkan kapatması nedeniyle de üzüntülü olduklarını belirten müvekkillerinin, herkese sevgilerini ilettiklerini söyledi.