NASA duyurdu: İlk kez yaşanabilir bir gezegende ‘su’ bulundu

NASA, Dünya’dan 97 ışık yılı uzaklıkta “GJ 9827d” olarak adlandırdığı ötegezegende su molekülleri tespit edildiğini duyurdu. Bu, su açısından zengin atmosfere sahip küçük ve sıcak bir ötegezegenin ilk kez doğrudan gözlemlendiği anlamına geliyor.

GJ 9827d, Dünya’nın yaklaşık iki katı çapında bir gezegen olup, ev sahibi yıldızına çok yakın bir yörüngede bulunuyor. Bu nedenle, gezegenin yüzey sıcaklığı yaklaşık 600 derece Celsius civarında tahmin ediliyor. Bu kadar sıcak bir ortamda, gezegenin atmosferinde su buharı olabileceği pek beklenmiyordu.

Ancak NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanan gökbilimciler, gezegenin yıldızının önünden geçtiği sırada, gezegenin atmosferinden gelen ışığın spektrumunu incelediler. Bu analiz sonucunda, gezegenin atmosferinde su moleküllerinin izlerini tespit ettiler.

Bu keşif, ötegezegenlerin atmosferlerinin yapısını anlamak için önemli bir adım olarak görülüyor. Çünkü GJ 9827d, Dünya gibi kayalık ve su açısından zengin bir gezegen ile Jüpiter gibi gaz devi ve hidrojen açısından zengin bir gezegen arasında bir geçiş bölgesinde yer alıyor. Bu bölgedeki gezegenlerin atmosferleri nasıl oluştuğu ve nasıl evrimleştiği henüz tam olarak bilinmiyor.

Araştırmanın yazarlarından Laura Kreidberg, “Bu kadar küçük bir gezegende su bulunması dönüm noktası niteliğinde bir keşif” dedi. Montreal Üniversitesi Trottier Dış Gezegenler Araştırma Enstitüsü profesörlerinden Björn Benneke ise “Bu, su açısından zengin atmosfere sahip bu gezegenlerin diğer yıldızların etrafında var olabileceğini atmosferik bir tespit yoluyla doğrudan gösterebileceğimiz ilk sefer olacak” dedi.

Araştırmacılar, GJ 9827d’nin atmosferinin nasıl oluştuğunu ve hangi kimyasal bileşenlere sahip olduğunu belirlemek için daha fazla gözlem yapmayı planlıyorlar. Ayrıca, bu gezegene benzer başka ötegezegenler de bulmaya çalışacaklar. Bu sayede, ötegezegenlerde yaşamın olasılığına dair ipuçları elde edebilecekler.