Gaz ve elektrikte kısıntı

OTAŞ’ın ”kısıntı” duyurusundan sonra bir kısıntı açıklaması da Türkiye Elektrik İletim AŞ’den TEİAŞ’tan da elektrikte ”kısıntı” duyurusu

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) ”kısıntı” duyurusundan sonra bir kısıntı açıklaması da Türkiye Elektrik İletim AŞ’den (TEİAŞ) geldi.

İran-Türkiye doğalgaz boru hattında yaşanan ve on gün süreceği belirtilen doğalgaz kesintisinin ardından BOTAŞ ve TEİAŞ de dağıtımda kısıntı uygulaması başlattı.

TEİAŞ’den yapılan açıklamada, doğalgaz çevrim santrallerindeki girdi sorununa dikkat çekilerek, şunlara yer verildi:

”Ağrı ili Gürbulak ilçesi doğalgaz boru hattı arızası nedeniyle doğalgaz kombine çevrim santrallerine gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla gerek iletim sistemine gerek ise dağıtım sistemine bağlı mesken ve ticarethane harici kullanıcılara program dahilinde kısıntı uygulanacaktır.

Hangi kullanıcılara kısıntı uygulanacağı ve kısıntı miktarı ile ilgili, dağıtım şirketleri ve teşekkülümüz tarafından bilgilendirme yapılacaktır.”

BOTAŞ dün açıklamıştı

BOTAŞ’tan dün yapılan açıklamada Gürbulak-Ağrı giriş noktasındaki arızaya değinilerek, şu bilgilere yer verilmişti:

”Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğalgazın, İran tarafındaki doğalgaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir. Arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir.

Elektrik ve doğalgaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır. Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır.”

Bu arada, BOTAŞ’tan OSB gibi kullanıcı birliklerine gönderilen yazıda da yüzde 40’lik çekim kotası düşüşü uygulanacağı, bu konuda tedbir alınması istenmişti.