Fransa’da Kürt kültür merkezine saldırmakla suçlanan eski SADAT üyesi gözaltına alındı

Fransız gazeteci Gauillaume Perrier konu ile ilgili gelişmeyi sosyal medya hesabından “kendisini SADAT’ın eski paralı askeri olarak tanıtan şüpheli Paris’te gözaltına alındı,” ifadesiyle duyurdu

Fransa’nın başkenti Paris’te 3 Mart’ta Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yönelik silahlı saldırı düzenleyen bir kişi gözaltına alındı. Saldırganın kendisini SADAT’ın eski paralı askeri olarak tanıttığı ortaya çıktı.

Saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralandı. Saldırının ardından 69 yaşındaki bir şüpheli polis tarafından yakalandı. Şüphelinin daha önce de ırkçı bir saldırıda bulunduğu belirlendi.

Saldırıyı kınayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kürt toplumuna destek mesajı verdi. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da saldırının aşırı sağcı bir eylem olduğunu söyledi.

SADAT ise Türkiye’de kurulmuş bir özel güvenlik şirketi. Şirketin kuruluş amacının İslam ülkeleri arasında savunma işbirliği sağlamak ve İslam dünyasının süper güç olmasına yardımcı olmak olduğu belirtiliyor. Şirketin kurucularından Adnan Tanrıverdi, AKP hükümetinin eski savunma danışmanlarından biri.

Saldırının nedeni ve saldırganın SADAT ile ilişkisi henüz netlik kazanmadı. Soruşturma devam ediyor.

SADAT nedir? Ne zaman kuruldu?

SADAT 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ve 23 emekli subay ve astsubay tarafından kuruldu. Şirketin kuruluş içeriğinde, uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi tanımlar yer alıyor.

Şirketin kurucu üyeleri, Savunma Danışmanlık’ın kısaltması olarak kullanılan ‘SADAT’ın Arapçada “seyitler” anlamına geldiği için bu ismi seçtiklerini ifade ediyor. SADAT’ın resmi internet sayfasındaki “misyonumuz” sayfasında, kurumun kuruluş sebebi şu ifadelerle açıklanıyor: “Uluslararası alanda Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu amacıyla, stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmak ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yeri almasına yardımcı olmaktır”