Fransa’da 85 Yahudi aydın, ateşkes çağrısında bulundu

Fransa’da 85 Yahudi aydın, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili bir bildiri yayımlayarak ateşkes çağrısında bulundu. Bu aydınlar arasında eski Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Örgütü Başkanı Rony Brauman, sosyolog Michael Löwy ve gazeteci Tal Madesta gibi isimler yer alıyor.

Bu bildiri, Fransa’da yaşayan Yahudi toplumunun bir bölümünün İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını desteklemediğini gösteriyor. Bildirinin imzacıları, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü operasyonun hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin acı çekmesine neden olduğunu ve bölgede barışın sağlanmasına engel olduğunu savunuyor.

Bildiride, Birleşmiş Milletler’in Gazze’de etnik temizlik uyarısını dikkate alarak, İsrail’in Gazze’de uluslararası hukuku ihlal etmesini kınayan açık bir dil kullanıldı. Ayrıca, Gazze’nin İsrail ablukası altında ciddi bir insani krizle karşı karşıya olduğuna vurgu yapıldı. Bildiri, savaş ve işgalin devam etmesinin ne barışı ne de esirlerin geri dönüşünü sağlayacağını belirtti.

Bildiride, Gazze’deki 2 milyon kişinin su, gıda ve elektrik eksikliği yaşadığı, hastanelerin ve ibadethanelerin saldırılara maruz kaldığı dile getirilerek, derhal bir ateşkes çağrısı yapıldı. Aynı zamanda, İsrail’in kara saldırısının önlenmesi gerektiği ve Fransa hükümetinin İsrail’e yönelik koşulsuz desteğinin eleştirildiği ifade edildi.

Fransız hükümeti, Gazze’deki etnik temizliğe karşı tavır almamakla suçlanırken, Gazze’deki ablukanın kaldırılması ve uluslararası yaptırımların uygulanması çağrısı yapıldı. Bildiride ayrıca, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden ve yaralanan Filistinlilerin sayılarına da yer verildi.

Bu bildiri, Fransa’da Yahudi toplumunun çeşitliliğini ve farklı görüşlerini ortaya koyuyor. Bildirinin imzacıları, İsrail-Filistin çatışmasının çözümü için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk almasını istiyor. Bildirinin yayınlanması, Fransa’da bu konuda daha geniş bir tartışma başlatmaya katkıda bulunabilir.